Jak ušít kostým rytíře Jedi - epizoda 2 (střih a šití)
V prvním článku jste se dozvěděli něco málo o kostýmových organizacích a o tom, jaká měření budou zapotřebí pro ušití zcela obyčejného generického jedie. V dnešním článku se vrhneme na stříhání a sešití samotné vnitřní tuniky.
Stříháme vzory
Vzor (krejčovský či vlastní) přeneseme na pergamenový papír. Nezapomeňte, že se střihy dělají „napůl“. Vždycky tedy u návrhu vzoru pracujete na jedné polovině. Tu pak později přenášíte na napůl složenou látku. Tím docílíte toho, že po vystříhnutí a rozložení, jsou obě poloviny stejné.
V případe krejčovského vzoru se změříme/změříme toho, komu kostým šijeme, a dle tabulky ke střihu zjistíme velikost. Tu pak obkreslíme na pergamenový papír.
Pokud jste si vyráběli vzor sami, tak ho v ideálním případě na pergamenový papír kreslete rovnou.
Zadní strana tuniky bude vypadat úplně normálně, zde se nemusíte bát a svůj vzor si z pergamenového papíru vystřihněte rovnou. Přední strana tuniky však musí mít již zmíněný lem u krku.
Jak na přední stranu vnitřní tuniky?
- 1. Připravte si vzor přední poloviny. Tuto polovinu buď nakreslete nebo překreslete na pergamenový papír v půlce složený.
- 2. Poté vzor vystřihněte. Kolem krku veďte střih rovně, aby jste nepřišli o potřebný papír pro vizualizaci lemu. Pak vzniklý vzor rozevřete. Bude vypadat jako kompletní, jednokusový díl
- 3. Veďte linku pod úhlem (zvolte si, jak moc bude skosený) od začátku průkrčníku směrem přes polovinu střihu, a to cca o 10 cm. Poté namalujte přímku dolů. A následně vystřihněte
- 4. Zůstane vám takový podivně vypadající díl, který je ale přesně to, co potřebujete.
Stříháme látku
Hotový vzor pro zadní díl přiložíme na v půli složenou látku a přichytíme špendílíky, aby nám nepochodoval. Stříháme z obou vrstev a stříháme cca 1 – 1,5 cm od okraje vzoru. Tento materiál slouží na záševky.
Zadní díl vystřiheneme 1x.
Přední díl vystřihneme 2x (zrcadlově – pro pravou a levou stranu).
Dále budeme potřebovat samotný lem, takže si z látky vystřihneme 1 m dlouhý pruh látky o šířce 12 cm (10 cm + 2 cm záševky). Tady jsou standardy opět celkem specifické. Lem na tunikách by měl být 5 cm široký.
Šijeme
Konečně můžeme usednout k šicímu stroji. U všech látek si zahladíme okraje. K tomu slouží cik-cak steh, který všechny stroje mají. Jakmile máme zahlazeny okraje cik-cakem, pokročíme k zašití záševků. Prostě látku v okolí rukávu, spodního lemu a břišního lemu ohneme směrem dovnitř (aby při obléknutí nebyly vidět) a sešijeme rovným stehem.
Následně sešijeme jednotlivé kusy vystřižených látek k sobě. Opět myslete na to, která strana je ta „viditelná“ a která je schovaná, abyste se k tomu nemuseli vracet a tuniku přešívat. Sešíváme jednoduchým rovným stehem. Jakmile máme sešito, to, co vznikne, vypadá jako vesta.
Nyní vezmeme lem a přeložíme ho napůl po celé jeho délce. Vespod (tam, kde se okraje látek sešly) sešijeme dohromady. Tím vytvoříme místo obdélníku 100 x 12, obdélník 100 x 6 cm.
Spodní sešitý lem přiložíme ke křídlu přední části nově vzniklé vesty a postupně takto přikládáme po celé délce (pokračujeme přes ramena, kolem krku, až k druhé straně). Připínáme špendlíky, aby nám lem zůstal na místě. Ustřihneme nevyužité části a sešijeme.
Když pak lem vztyčíme, zůstane nám kolem krku krásný 5 cm lem. Spodní tunika je hotová.
V dalším díle budeme kompletovat vnější tuniku. U ní bude postup stejný, ale budeme přidělávat rukávy.
Seznam dílů:
1. Příprava2. Střih a šití
3. Vnější tunika
autor Eva Lassler