Recenze deskové hry Věc
Antarktická základna je zahalena tmou. Kolem stolu sedí skupina lidí, zuby jim drkotají zimou a neustále se nervózně dívají na kolegy vedle. Na stole leží misky se vzorky jejich krve a velitel právě nahřívá plamenometem kousek drátu. A navíc ten zpropadený pes pod stolem stále podivně vrčí…
Když v roce 1982 dorazil do kin horor Věc (The Thing), nesetkal se s příliš vřelým přijetím. Mnozí doboví recenzenti film označovali přímo za brak. Časem se ale vše změnilo a Věc se stala kultem a jedním z nejzásadnějších filmových sci-fi hororů všech dob. To se ostatně stalo více filmům, za kterými stojí slavný režisér John Carpenter. Dnes už ale nikdo nepochybuje, že jeho adaptace novely Ledové peklo patři do zlatého fondu světové kinematografie. Byť se tam dostala velice nechutným způsobem…
Tajemný mutující šmejd z vesmíru se uchytil v popkultuře spolehlivě. Objevily se komiksy, knihy, skvělá videohra, slabý moderní remake (2011) a několika deskových her. Většinu z deskovek zavál prach historie. Dnes se ale podíváme na poslední z nich - Věc: Desková hra z roku 2021, která se aktuálně dočkala i českého vydání.
Věc je desková hra pro 1 až 8 hráčů. V tomto případě by se dalo říct, že čím víc, tím líp. Hráči se zhostí role filmových postav, dostanou snadný úkol starat se o chod základny a v případě nebezpečí se evakuovat. Jenže mezi osádkou základny je někdo, kdo tam nepatří. Vetřelec z vesmíru, infekční cosi šířící se dotykem. Mutující humusák, díky kterému vám po těle vyrostou bonusové nožičky, očička a chapadlíčka. Je jasné, že tohle se za žádnou cenu nesmí dostat dostat ze základny ven. Ale jak na to, když Věc se nenápadně schovává v těle oběti, která na první pohled vypadá úplně normálně. Každý je podezřelý. Každý krok a pohyb toho druhého je podezřelý. Paranoia stoupá! A přesně tohle je hlavní prvek celé deskové hry. Jedním dechem musím dodat, že také velice zábavný!
Herní plán je rozdělen na několik místností, většina slouží k běžné obsluze základny. V závislosti na počasí musíte hlídat generátor elektřiny, vytápění a jídlo. Můžete si zavolat evakuační vrtulník, opravit rolbu nebo zprovoznit vlastní vrtulník. Máte možnost hledat nové vybavení, zkoumat ,později velice důležité, krevní testy a taky někdo musí stále chytat po základně se toulající psy. Každý hráč má jednu akci a velitel základny určuje, která se spustí.
Věc patří k těm hrám, jejiž pravidla vysvětli znalejší hráč do patnácti minut a po jednom kole už je i tomu nejzamrzlejšímu u stolu jasné, co dělat. Vtip je v tom, že jeden z hráčů je tajný vetřelec, který může základnu sabotovat a když se s někým potká, má šanci 50 na 50, že svého kolegu nakazí. Nebo se může rovnou veřejně odhalit a terorizovat otevřeně. V opačném případě je třeba postupovat obezřetně a šířit paranoiu mezi ostatními. Nakonec totiž dojde k evakuaci a ten nejméně podezřelý hráč bude rozhodovat, koho sebou vezme sebou a koho ne. Lidé prohrávají, když všichni zemřou nebo neodhalí vetřelce, který se vetře do vrtulníku. A Věc musí ostatní zabít nebo prchnout. Pokud vás zajímají kompletní pravidla hry, najdete je například tady.
Věc rozhodně nepatří ke složitým hrám. Ikonografie je přehledná a když se to vezme, samotná herní náplň je jednoduchá a ve výsledku i relativně časově nenáročná. Hru si tak užijí i méně zkušení hráči. Právě interakce mezi hráči, neustalé pochyby a podezřívání je hlavní herní náplní. Se správnými lidmi, kteří se umí vžít do role, vás čeká skvělá zábava plná veselých momentů. Není nic lepšího, když přesvědčíte ostatní, že váš zcela nevinný kamarád je vetřelec, kterého je za každou cenu nutné nechat umrznout mezi troskami dohořívající základny. Věc: deskovou hru doporučuje osm z deseti mutujících vetřelců!
autor Karel Krajča