Indiana Jones a nástroj osudu. Popáté… a naposled?
Je tomu neuvěřitelných čtyřicet dva let, kdy profesor Henry Jones Jr., známý spíš jako Indiana Jones, poprvé vstoupil do amerických kin. Příběhy o „Jamesi Bondovi archeologie“ uchvátily srdce miliónů fanoušků a bezpochyby stály u zrodu celých generací dnešních archeologů. Indy je hrdina, ikona a nezmar, stejně jako jeho filmový představitel Harrison Ford (80).
Indiana Jonese a nástroj osudu doprovázelo mnoho očekávání. Velká část publika ještě stále nepolknula hořkou pilulku s názvem Království křišťálové lebky a už se na ně chystala další potencionální katastrofa. Nebudeme si nic nalhávat, Harrison Ford je starý pán. Že ve svých téměř 81 letech stále točí, je úkaz hraničící se zázrakem. Jenže charisma tohoto chicagského rodáka nezná hranic a postava Indiany Jonese (na rozdíl od Hana Sola), patří mezi jeho oblíbené. Pokud Harrison řekne, že další Indy bude, tak prostě bude.
Na scénáři k filmu se podílel a film režíroval James Mangold (Walk The Line, 3:10 vlak do Yumy, Logan: Wolverine). Podařilo se mu zachovat atmosféru i styl vyprávění. Akční scény nikterak nezaostávají za scénami z předchozích filmů. Pozornější divák snadno odhalí, jak jsou si choreografie podobné. Odklonem od důvěrně známého je pak Indyho životní situace, kterou nejspíš mnoho z nás nečekalo. A popravdě nejspíš ani nechtělo. Celým filmem se táhne jakási podivná tížívá linka, která zabraňuje divákovi, aby si užil tu lehce absurdní, ale vždy nesmírně zábavnou a za vlasy přitaženou jízdu za vzácnými artefakty.
Je logické, že se hrdina potřebuje vyvíjet. Je pochopitelné, že s některými postavami se již nesetkáme, neboť jejich představitele upadli v nemilost Hollywoodu. Ale s narůstajícím věkem vždycky nemusí přicházet plochá odevzdanost. Zatímco paradoxně nepopulární Království křišťálové lebky udělalo z Indyho stejného morouse, jako byl jeho otec (což bylo zábavné), v nástroji osudu vidíme člověka, který má s profesorem Jonesem už vcelku málo společného. Pořád se obléká stejně, stále je chytrý a vynalézavý. Naneštěstí drive, který přitahoval diváky k plátnům a obrazovkám, je ten tam. A upřímně se nedomnívám, že je to způsobeno Fordovým věkem.
Indiana Jones a nástroj osudu spíš připomíná opatrnou jízdu, která vyniká pouze ve vzpomínkách na staré dobré časy. Ale Indy nebyl nikdy jen o akci, ale také o nekonvenčním archeologovi, kterého mnozí z nás obdivovali. Poslední scéna Království křišťálové lebky, kdy si chce Mutt na hlavu nasadit Indyho ikonický klobouk, vyznívala jako vzkaz pro fanoušky, že Indy je jen jeden. A nikdy žádný další nebude. Harrisona Forda nikdo nenahradí. Ani Harrison Ford.
Pátý film s Indiana Jonesem je v konečném důsledku sice vcelku zábavným, ale zcela zbytečným počinem, který nedal ani divákům (ani Indymu) nějaké větší uzavření. Je čistě popcornovou jízdou. Myslím, že nebudu jediná, kdo očekával, že u avizovaného skutečně posledního Indiana Jonese zamáčkneme slzu a z kina budeme odcházet smutní, ale uspokojení. Nestalo se tak.
Já na svůj skutečně poslední film s Indiana Jonesem nejspíš ještě stále čekám. Co vy?
Věděli jste, že...
- R2D2 a C3PO jsou ve Studně duší? Je to tak! V záběru, kdy se Indy se Sallahem chystají archu odnést, naleznete dva mechanické přátele z Hvězdných válek na sloupu po Indyho pravici
- Ikonická scéna z tržiště v Dobyvatelích ztracené archy, kdy Indy zastřelí nebezpečného šermíře, byla improvizovaná? Harrison Ford měl ten den plné zuby běhání pod rozpáleným sluncem. Na další rvačku už jednoduše neměl náladu
- Zajímavostí také je, že v originále nepočastuje Indy šermíře jediným slovem. V českém dabingu však zazní hláška: „Jdi do p*dele.“ Z nějakého důvodu je to jeden z mála případů, kdy je dabing lepší než originál
- Sean Connery byl jen o 12 let starší než Harrison Ford? Steven Spielberg však vždy viděl Indyho jako „Jamese Bonda archeologie“. A kdo jiný by mohl být lepším Bondovým otcem než samotný Bond!
autor Eva Lassler