Jak začít s barvením figurek?
Pohled na armádu nádherně namalovaných modelů, která se pohybuje po perfektně zpracovaném terénu, jistě potěší oko a zahřeje u srdce každého modeláře. Člověk při pohledu na tak obrovské dílo často neví, kde začít. Je malování miniatur opravdu tak moc složité? V našem článku vám ukážeme jak začít, co si pořídit, a že se opravdu není čeho bát. Probereme všechny možnosti, které barvení figurek nabízí, jednotlivé techniky a nástroje. Během čtení zjistíte, že vám bude do začátku stačit pár jednoduchých rad a postupů.
Nástroje, štětce a barvy
Když dáme na hromadu všechno modelářské nářadí, přidáme k němu sadu štětců, barvičky, mokrou paletu, dekorace, terény a battlemat, působí to opravdu hrozivě. Nemusíte se ale bát, do začátku určitě nemusíte mít všechno. Počáteční investice se bude lišit podle toho, jestli vás zajímá wargaming, malování figurek pro hry na hrdiny, nebo si třeba chcete nabarvit pár figurek z vaší oblíbené deskové hry.
Pro začátek budete určitě potřebovat kvalitní akrylové barvy. Pracuje se s nimi snadno, jsou ředitelné vodou a rychle schnou, takže budete s barvením figurek rychle hotoví. Modelářské barvy nabízí mnoho výrobců a někdy je těžké si vybrat. V naší nabídce naleznete pouze známé a zákazníky ověřené značky, které si potrpí na kvalitu. Jedná se o barvy Citadel od Games Workshop, barvy Army Painter, Vallejo a Green Stuff World.
Další na řadě jsou štětce na malování. I v tomto případě u nás najdete jen nabídku od špičkových výrobců. Jedná se o štětce na akryl Kolinsky, které vyrábí Feldherr. Dále štětce Citadel, které jsou rozdělené podle techniky malování a velikosti, například Citadel Base M je vhodný na malování základních vrstev figurek a má střední velikost. The Army Painter pak nabízí štětce opět pro různé techniky, a navíc i speciální s atypickými jmény jako například Monster Brush nebo The Psycho. Najdeme u nich také perfektní sadu tří štětců pro začátečníky - Army Painter Hobby Starter Brush Set.
Pomocníkem pro vaše malování může být i Wet Palette, kterou opět nabízí Army Painter. Jedná se o mokrou paletu, která vám rozmíchání barev a jejich uchování pro opakované použití. Barvy totiž výrazně pomaleji schnou a můžete se k nim vrátit klidně i na druhý den.
Držadlo na modely je další užitečnou pomůckou pro malování. Usnadní práci s menšími modely a nemusíte se bát, že si ho během malování upatláte.
Sady barev, držák, kelímek, sada štětců a mokrá paleta.
Modelářskou vrtačku a další nářadí můžete prozatím pustit z hlavy. Teď se pojďme mrknout na to nejzajímavější a tím je samotné malování. Přestože kovové a plastikové modely mají svá specifika, pro oboje se používají stejné techniky. Proto budou naše rady platit pro oba druhy figurek.
Jak nanést podkladovou vrstvu?
Jak začít malovat? Barvení modelů začíná nanesením základní vrstvy - ta pomáhá všem ostatním barvám lépe se "chytit". Nejjednodušší cesta je nanést ji sprejem. Barva základní vrstvy následně mírně ovlivňuje všechny dále nanesené barvy. Na černém podkladu budou všechny barvy tmavší, na bílém budou výraznější. Pokud nechcete používat sprej, můžete základní vrstvu vytvořit i pomocí štětce a primeru.
Jak použít základní barvy?
Když máme hotovou podkladovou vrstvu, můžeme se vrhnout na větší plochy, které jsou stále základem figurky. Barvy není vhodné nanášet přímo z lahvičky, nejdříve je rozřeďte na paletě s trochou vody. Nanést více řidších vrstev místo jedné "tučné" vrstvy pomůže zachovat jemné rysy a detaily figurky. Pro tuto práci se nejvíce hodí barvy Citadel Base nebo Army Painter Warpaints. Na trhu je výrobců akrylových barev několik. Nebojte se experimentovat a míchat odstíny.
Jak začít se stínováním figurek?
Jakmile jste hotovi se základními barvami, můžete začít nanášet barvy typu Wash. Jde o mnohem řidší barvy, které se štětcem jednoduše rozprostřou po ploše, přičemž více barvy ulpí v zákoutích a skulinách. Touto jednoduchou a rychlou technikou snadno dosáhnete efektu stínování, které vašim namalovaným figurkám dodá patřičnou hloubku. Většinou volíme tmavé barvy, které simulují efekt stínování.
Samostatnou kapitolou jsou pak barvy tipu Contrast nebo Speedpaint. Ty v sobě kombinují základní barvu a wash. Jedním nátěrem tak získáte velmi zdařilý základ i se stínováním. Figurku pak stačí jen doplnit o detaily a máte v zásadě hotovo.
Co to je drybrush a jak s tím začít?
Opakem stínování pomocí Wash barev je technika drybrush. V čem spočívá? Na štětec s tvrdými štětinami se nanese barva Drybrush, případně jakákoliv jiná barva, ta se poté částečně otře do látky nebo kapesníku a jemným "šimráním" přes figurku nanášíte tenkou vrstvu na všechny vystouplé části figurky. U drybrush se často používají světlé nebo lesklé barvy, které pomohou zdůraznit kontrast mezi jednotlivými částmi miniatur.
Jak malovat detaily?
Základ je nabarvený, figurku jste vystínovali (třeba i dvěma způsoby) a zbývají tedy detaily. Například u firmy Citadel jsou to barvy s označením Layer. K barvení detailů je vhodné použít tenčí štětec. Během malování je důležité správně se opřít a stabilizovat ruce držící štětec a figurku tak, aby se vám netřásly. Doporučujeme mít figurku upevněnou na nějakém držáku, který si vyrobíte DYI nebo zakoupíte v obchodě, a díky kterému můžete figurku jednoduše otáčet a naklánět.
Pokud jste mírně barvu přetáhli, nebo se cokoliv nepodařilo, nevadí. Vždy se můžete o krok vrátit a tenkou vrstvou původní barvy chybu zakrýt.
Musí se podstavce malovat?
Jak na tvorbu tematických podstavců? Když už jste dokončili nádherně vypadající figurku, je škoda podstavec zanedbat a je to překvapivě jednoduché. Cenným pomocníkem vám v tomto případě budou různobarevné trsy trávy – stepní hnědé, zelené nebo spálené po bitvě. Můžete také použít dekorace terénu – štěrk, písek nebo třeba sníh. Skvělé efekty kamenů a skal vytvoříte například použitím modelářského korku. Možností je plno a můžete svou představivost pustit z řetězu. Širokou nabídku dekorací naleznete v této kategorii.
Musím lakovat figurky?
Je třeba figurky lakovat? Lak je poslední ochranná vrstva, která vaše umělecké veledílo ubrání před poškozením a odřením. Jestli máte v plánu figurku jenom vystavovat ve vitríně, můžete se poslední vrstvy vzdát. Pokud s ní však plánujete hrát a budete na ni často sahat, lakování určitě doporučujeme. Stejně jako u podkladové vrstvy, i zde můžete použít sprej nebo lak v lahvičce, který se nanáší štětcem. Vybírat můžete mezi lesklými i matnými laky.
Co potřebuju do začátku?
Existují dva přístupy, kterými se do barvení modelů můžete pustit. Opatrný přístup, který vám s minimem nástrojů dovolí si vyzkoušet základy malování figurek. A potom megalomanský přístup, kdy si pořídíte stolek na malování, stojan na barvy, všechno nářadí pro modeláře a se svojí novou armádou se pokusíte ovládnout svět.
Chcete vědět více? Podívejte se na naši sérií videí, kde vám ukážeme co si pořídit, vysvětlíme techniky malování a dozvíte se řadu dalších důležitých informaci:
Opatrný přístup
Na začátek budete potřebovat štětce – jeden na malování větších ploch a druhý menší na detaily. Můžete si také pořídit hobby sadu, kterou jsme již zmínili. Výběr konkrétních barev je na vás. Záleží na vaší představě, jak má vaše figurka nebo armáda vypadat. Zkušení harcovníci wargamingu doporučují vybrat minimálně 3 barvy, které vám umožní udělat modely alespoň trochu barevné.
Základní sada barev se štětcem a figurkami.
Častěji se však doporučuje startovní sada barev, se kterou si můžete vyzkoušet více barevných kombinací. Například v této sadě najdete deset barviček, štětec na malování a jednu stínovací barvu. A to je v podstatě všechno. Navrch si proto přidejte jednu shade barvu na stínování – rozdíl vás překvapí. Dávejte si ale pozor. Pokud modely vaší armády přicházejí v nesloženém stavu a musíte je nejprve vystřihnout z rámečku a složit, měli byste si pořídit i základní modelářské nářadí – štípací kleště a pilník. I tady existuje výhodná sada nářadí, která vám poskytne vše potřebné do začátku.
Megalomanský přístup
Rádi se do věcí vrháte po hlavě? Budete se figurkám věnovat dlouhodobě? Už pro ně máte připravenou zvláštní místnost? Chcete se svojí armádou ovládnout svět? Pak je třeba k nákupu přistoupit z opačné strany. Pořiďte si výhodnou sadu barev, která vám poskytne široký výběr z barev a pak už jenom doplňujte ty nejpoužívanější. Stejným způsobem se dá pořídit i velká sada štětců, kterou využijete na jednotlivé techniky od malování základní vrstvy, přes detaily až po stínování. Nezbytnou součástí je také mokrá paleta a modelářské náčiní.
Megasada barev, paleta, kelímek, držák, sada štětců, kleště, stojan na barvy.
Pořád vám zbývá místo? Pak si můžete zařídit speciální modelářský koutek, ve kterém budete mít stolek na malování se stojanem na barvy a všechno nezbytné příslušenství.
autor: Michal Dlouhý