James Brian Jacques a jeho Rudoval
Podzim právě vrcholil. Vítr pofukoval okolo otevřených dveří strážnice a pohrával si se šustícím zlatavým listím v posledních paprscích skomírajícího dne. Béla z Bručinory se choulila ve svém starém křesle u krbu. Zpod přivřených víček pozorovala malého myšáka, který nesměle postával u vchodu a pokukoval po ní.
„Pojď dál, maličký, a zavři za sebou.“ Malý myšák uposlechl, přátelský úsměv v jezevčí tváři mu dodal odvahy. Vyšplhal na židli a uvelebil se na polštáři.
„Slíbila jsi mi příběh, teto Bélo.“ Jezevčice zvolna pokývala hlavou.
„Slyšíš, jak venku fouká vítr? Odnáší poslední podzimní listí a zvěstuje příchod zimy. Letos jsme měli bohatou úrodu a ty si můžeš svobodně vychutnávat její plody, ať už jsou to zralá jablka nebo zlaťoučký med. Budu ti vyprávět o dávných dobách, kdy ještě nestál klášter Rudoval. O časech, kdy neexistovala žádná svoboda a obyvatelé Hvozdu kvetoucího mechu trpěli pod krutovládou a útiskem Verdaugy Zelenoočka a jeho dcery Carevny. Byl to myšák, stejně jako ty, kdo nás zachránil. Jeho jméno dnes zná každý: Martin Válečník.
Rudoval (v anglickém originále Redwall) je název britské fantasy ságy pro děti, jejímiž hrdiny jsou antropomorfní zvířata. Příběhy z Rudovalu – Červeného kláštera byly přeloženy do mnoha jazyků a po celém světě se jich prodaly desítky milionů výtisků. S touto ságou i s jejím autorem vás v následujících řádcích seznámí Zbyněk Holub, překladatel první knihy Rudoval: Válečníkův meč.
První kniha (u nás s podtitulem Válečníkův meč) vyšla poprvé v roce 1986 a celkem jich je 22 (poslední byla vydána 3 měsíce po autorově smrti roku 2011). Impulzem pro psaní Redwallu byla pro Briana Jacquese škola Royal Wavertree School for the Blind v Liverpoolu (později se stal jejím patronem), kam zavážel mléko a kde jako dobrovolník předčítal nevidomým dětem. Právě proto si zvolil květnatý a popisný styl vyprávění, aby mohl malým čtenářům co nejvěrněji přiblížit barvitost okolního světa.
Knihy ze světa Hvozdu kvetoucího mechu a jeho okolí jsou psány pro děti od 8 do 14 let, ale vychutná si je i velký čtenář. Zavedou vás do prostředí inspirovaného středověkem, kde místo magie a nadpřirozených bytostí naleznete jedinečné zvířecí hrdiny svádějící souboj dobra se zlem. Přes svou hravost mají rudovalské příběhy překvapivou hloubku, postavy čelí morálním problémům a někdy se musí vyrovnat i se smrtí přátel. V zahraničí vznikla okolo Redwallu celá komunita fanoušků, zajímavostí jsou např. tetování, která si někteří příznivci nechávají zhotovit.
Jednotlivé příběhy lze číst samostatně, odehrávají se v různých epochách kláštera Rudoval a většinou mají pro každou knihu jedinečné hrdiny. Po prvním díle Válečníkův meč tak např. následuje prequel pojednávající o legendárním Martinovi Válečníkovi.
Kromě barvitého jazyka si autor vyhrál také s mluvou různých druhů zvířecích hrdinů. Své dialekty tak mají např. vydry, zajíci, hadi a další. Kapitolou samou o sobě jsou potom krtci. Jejich řeč vychází z anglického Sommersetu, kde Brian Jacques naslouchal místním obyvatelům v dobách, kdy pracoval jako řidič kamionu. Pro český překlad „krtiny“ jsem se inspiroval plzeňským nářečím (resp. mi tento nápad vnukla žena).
Autor Rudovalu, James Brian Jacques (15. 6. 1939 – 5. 2. 2011), byl rodákem z anglického Liverpoolu a měl irské kořeny. Byl mužem mnoha profesí a jeho život byl neméně dobrodružný, podobně jako jeho příběhy. V patnácti letech opustil školu a vydal se na moře. Jako námořník procestoval svět na obchodní lodi. Po návratu do Liverpoolu působil jako železniční hasič, dělník v přístavu, již zmíněný řidič dálkového kamionu a autobusu, byl také boxerem, policistou, pošťákem, stand-up komikem a divadelním dramatikem. Moderoval vlastní pořad Jakestown na BBC Radio Merseyside, v němž se věnoval své oblíbené opeře. Se dvěma bratry hrál ve folkové skupině Liverpool Fishermen.
Kromě samotných příběhů z Rudovalu pojednávají o jeho světě a obyvatelích také publikace zaměřené na jednotlivé zvířecí druhy, Rudovalská kuchařka, obrázkové knihy a další.
Z prostředí Rudovalu vzešly počítačové hry, tři řady animovaného seriálu z let 1991 - 2002, další animovaný projekt zamýšlel Netflix. V tomto roce se také chystá Rudovalem ovlivněný balíček karet pro známou hru Magic: The Gathering.
Rudoval se stal inspirací pro mnohá další knižní či komiksová díla s antropomorfními zvířecími hrdiny, pro hry na hrdiny, deskové hry či videohry.
Nechte se inspirovat i vy a začtěte se do příběhů o statečných myšácích a dalších obyvatelích Rudovalu! Zavítejte na stránky knih, které se těší oblibě čtenářů po celém světě, ať už jim je 8 nebo 88 let!
autor Zbyněk Holub