Kde byl Gondor, když padly Západní úvaly?
Gondor? Kde byl Gondor, když padly Západní úvaly? Kde byl Gondor, když nás nepřátelé obklíčili? Kde byl Gon… Ne, můj pane Aragorne. Jsme sami.
Některé filmové hlášky se chytnou, jiné zase ne. Autoři a scénáristé se vesměs shodují na tom, že nesmrtelnost hlášek nelze předem odhadnout. Takový Zdeněk Svěrák, který patří mezi nejplodnější hláškovací autory, sám několikrát říkal, že je pokaždé překvapen, když se nějaká věta chytí a zlidoví. Často to jsou věty, o kterých by to nikdy předem neřekl.
I naše milované žánry sci-fi nebo fantasy mají na kontě řadu nezapomenutelných hlášek. Snad každý dneska ví, že Arnold se vždycky vrátí, protože slibuje to své „I'll be back“, nebo že „Nejlepší brouk je mrtvej brouk.“ Třeba takový seriál Červený trpaslík je doslova studnicí hlášek! Pojďme se ale podívat na Théodena a Západní úvaly.
Bitva o Helmův žleb je na spadnutí. Rohan se připravuje na obléhání a snaží se zajistit jakoukoliv pomoc. Král Théoden se zrovna vymanil z čar Sarumana a už čelí takovému nebezpečí. Když ale Aragorn navrhne, ať Rohan vyšle plamenogram do Gondoru, Théoden se zachmuří a pronese onu památnou větu, která se rychle stala nesmrtelným memem.
Tuto větu ale Théodenovi nevložil do úst J. R. R. Tolkien. Je to čistě invence scénáristů filmové trilogie. Zřejmě proto, aby se zvýšilo napětí. Západní úvaly (Westfold) ale „reálným“ místem na mapě Středozemě jsou. Jedná se o (zcela nečekaně) západní území Rohanu. Najdete tam Rohanskou bránu, kterou hlídá Železný pas s věží Orthank. Je to jedno z mála míst, kam se jednoduše dostanete přes Mlžné hory ze severu a Bílé hory z jihu. Pro obranu Rohanu je to tak naprosto klíčové místo.
Moc dobře to věděl i Saruman, který se rozhodl právě na tomto místě zaútočit. Zatímco si společenstvo v klidu pluje po řece Anduin, dojde k prvnímu útoku. O pár dní později (v době, kdy umírá Boromir a Společenstvo se rozpadá) se útok opakuje a Západní úvaly padnou. A co víc, padne i Théodenův jediný syn Théodred. Není proto divu, že Théoden cítí velkou bolest a hořkost.
Aragorn to se svou radou myslel dobře. Ale i kdyby k zavolání o pomoc do Gondoru skrz maják došlo, těžko by mohl Gondor v rozumném čase zareagovat. Přece jen mezi ním a Rohanem leží přes třista mil plání a hor. V tu chvíli byl Rohan opravdu sám.
Nic naplat. Théoden to ve filmu řekl a nastartoval tak prakticky nekonečný příliv memů a vtípků. Moc pěkný zdroj je například facebooková skupina Západní úvaly. Aktivita kolem takových skupin dokonce dala vzniknout Petici za pojmenování nových ulic na Rohanském nábřeží podle postav z Rohanu v Pánovi prstenů, neboť i u nás v Praze máme Rohan, resp. Rohanský ostrov.
Takže jaká je odpověď na to, kde byl Gondor, když padly Západní úvaly? Byl doma! Nikdo ho totiž nevolal a sám měl svých problémů dost. Nedokázal by zasáhnout, i kdyby měl celé stádo Stínovlasů. Théoden brblal zbytečně, zato se však dočkal internetové nesmrtelnosti. A to už je co říct!
autor Karel Krajča