Kouzelnická dovolená: Tipy pro návštěvu Warner Bros Studií
Začalo nám léto, je vedro k padnutí – scéna jako vyšitá ze začátku Fénixova řádu. Co takhle se přesunout do lepších zeměpisných šířek a délek? Pokud miluješ Harryho Pottera stejně jako my, máme pro tebe tip na magický výlet: Warner Bros Studio v Leavesdenu na okraji Londýna.
Plánování cesty
Chceš-li navštívit studia, naplánuj cestu včas – vstupenky bývají na měsíce dopředu vyprodané. Máš dvě možnosti, jak se tam dostat.
1. Poznávací zájezd s cestovkou: Všechno zařídí za tebe – vstupenky, dopravu, ubytování.2. Samostatná cesta: Pokud chceš dobrodružství, bookni lístky zde, ubytování na booking.com a letenky s Ryanairem.
Návštěva studií
Loni jsem studia Harryho Pottera navštívila s kamarádem a byla to jedna velká jízda. Hlavní cíl? Studia. Tip: ubytuj se blízko nádraží Euston v Londýně, odkud jede vlak na Watford Junction, kde najdeš autobusy přímo do studií.
Jak to vlastně funguje? Už máš vstupenku, jsi v Anglii a víš, jak se dostaneš do studií? Výborně, většina praktických věcí je za tebou, vzhůru do světa filmových čar a kouzel! Před vstupem ti samozřejmě ještě zkontrolují batožinu (je tam i úschovna, kam si můžeš schovat teplejší oblečení). Co mě velice potěšilo byl milý pán hned u vstupu, který nám chválil naše kolejní brože a od něj jsem dostala odznáček s přáním všeho nejlepšího k narozeninám (i když jsem je neměla).
Velká síň a další expozice
Než tě vpustí dovnitř, můžeš se pokochat obrovskou replikou draka, která visí v atriu. Pak tě místní zaměstnanci pustí do Velké síně. Tady na návštěvníky čekají dva kolejní stoly se spoustou rekvizit jako by z filmu vypadly – vlastně jsi až překvapený/á, že tam ti bradavičtí studenti nehodují před tebou. Bohužel tu nemáš neomezené množství času na prozkoumání všech detailů, zaměstnanci tě záhy vyženou dál.
Dobrou zprávou ale je, že pak už se jde po vlastní ose a už tě nikdo nikam nehoní, takže je jen na tobě, kolik času tam chceš strávit. My jsme si na to vyhradili celý den, takže jsme nikam nespěchali. Z vlastní zkušenosti radím – vydej se tam s plně nabitým telefonem a pokud víš, že tvoje baterka nic nevydrží, tak záložní powerbanka se hodí, protože ve studiích budeš chtít fotit. Všechno a hodně (pokud jsi na tom s focením jako klasický asijský turista a já).
Co se hodí vědět hned na začátku je, že si můžeš ulovit malé papírové Harry Potter pasy, do kterých budeš během prohlídky sbírat razítka a odpovídat na tematické otázky – ano, je to cílené na zabavení dětí, ale pokud jsi hravý/á jako my, kteří s Harrym Potterem před dvaceti lety vyrůstali, tak si to užiješ, ať už máš ročník narození v občance jakýkoliv, klidně z minulého tisíciletí.
Koutek temné magie a Zapovězený les
Poté, co nás vyhnali z Velké síně, ocitli jsme se v obrovských prostorách studií, kde návštěvníky na úvod čeká nějaké info o režisérech jednotlivých filmů či designu kostýmů. Pak už nás čekalo objevování krás nebelvírské či zmijozelské společenské místnosti, nakoukli jsme do Brumbálovy pracovny, Doupěte nebo učebny lektvarů. U Hagridova srubu jsme se zase dozvěděli něco o zvířecích hercích (třeba kolik sov hrálo Hedviku) a další úsek byl věnován famfrpálu, košťatům a trikům s tím spojeným (ale nejen to, přijdeme tu na kloub třeba i vrbě Mlátičce) a navíc mají nachystaný trik, díky kterému si i ty jako návštěvník můžeš koště ze země přivolat.
Příští zastávkou je koutek temné magie, kde v životní velikosti potkáš bránu do Tajemné komnaty či výstavku z obchůdku Borgina&Burkese na Obrtlé ulici, mozkomor by si tam na tebe rád smlsnul a i sám Vy-víte-kdo s Nagini tu sedí v sídle Malfoyů.
Přes Ministerstvo kouzel, kde nás ve volném prostoru mile překvapili zaměstnanci studií, kteří pravidelně procházejícím vysvětlovali, jak se vlastně dělá Wingardium leviosa anebo jak se z Robbieho Coltranea díky maskám a trikům stane obr, jsme pak došli až do Zapovězeného lesa. Pokud nemáš rád/a pavouky, tak raději projdi svižným krokem – atmosféra je tu správně děsivá, ale jak se k nám začali snášet velké akromantule, tak ve mně byla opravdu malá dušička. Je to ale i tak nádherná část studií, kde se proplétáš mezi kořeny obrovských stromů, tu potkáš Klofana, který se ti uklání, za rohem vidíš, jak se dělá Patronovo zaklínadlo, a do toho všeho v dáli vyje vlkodlak. Návštěvníka z toho mrazí a i pavoukům navzdory stojí za to se tu zdržet.
Po menším pokusu o infarkt z pavouků (jsou totiž fakt velcí) následuje naštěstí další část prohlídky na Nástupišti 9 a ¾ a tak se člověk aspoň může uklidnit procházkou po nádraží. Máš tu možnost projít si chodbičkou vlaku a nakouknout do kupé, v nichž studenti jeli do Bradavic. Samozřejmě fotka s krásnou červenou lokomotivou Bradavického expresu je tu povinnou zastávkou každého fanouška.
Externí část expozic a závěr
V této chvíli už jsme ale v půli naší exkurze – po odchodu z nádraží se hned za rohem nachází velké občerstvovací prostranství, kde si můžeš vystát frontu, pokud máš hlad či žízeň. Co mi přijde jako velká škoda je fakt, že v nabídce tu najdeš jen klasický fast food. Tedy jídlo, které vlastně v knihách mladí kouzelníci a čarodějky vůbec nejedí. I z filmů přece známe výjevy velkých hostin ve Velké síni. V knihách jsou pak popisy lahůdek, kterými jsou studenti hoštěni velice barvité. Je to promarněná příležitost se tu neinspirovat a nabídnout fanouškům k občerstvení jen máslový ležák, který je ještě tak sladký, že ani mnohým nemusí chutnat (já s ním problém neměla, ale to bude mou vysokou tolerancí vůči sladkostem).
Po dávce tekutého cukru jsme se pak přesunuli do externí části expozic, kde jsme navštívili dům Dursleyových v Zobí ulici, zvenčí jsme obdivovali zmenšený model Doupěte, bradavické fontány či záchranný autobus. Možnost sednout za volant Fordu Anglia nebo do Hagridovy/Siriusovy motorky je také pěknou třešničkou prohlídky. Jedno z mála dalších míst, kde si ve studích vystojíš frontu je pak ještě v místních sklenících, protože vytáhnout si z hlíny mandragoru tu také chce každý a než se s ní ještě všichni vyfotí, chvilku to trvá.
Z venkovních prostor se pak přesouváme opět dovnitř, kde začíná další část expozice, která je zaměřená na vizuální triky a jak vznikaly, včetně různých masek apod. Možná pro někoho méně zajímavé téma, ale pro mě jako člověka neznalého podobných kouzel to bylo místo plné nových informací, které jsem si ráda nastudovala. Dozvíš se tu, jak vyrobit vlkodlaka, skřety, jezerní lidi, pavouky, draky či mozkomory.
Odsud nás čekala další dechberoucí lokace – banka u Gringottových v celé svojí kráse – velký křišťálový lustr, mramor a skřeti za přepážkami. Trasa návštěvníky vede skrz trezor Lestrangeových, kde se samozřejmě opět musíš vyfotit s mečem Godrika Nebelvíra. Ale je tu i polorozbořená část banky, kde by mohl číhat i drak – myslím, že tohle byla nejsugestivnější část nejen naší návštěvy a za mě jednoznačně zážitek, kde na mě svět Harryho Pottera dýchl nejživěji – mezi troskami je totiž natažené plátno, na které ti tu oheň dštící bestii promítnou a živějšího draka jsem ještě nepotkala.
Následně jsme se ocitli na Příčné ulici plné krámků s kouzelnickými potřebami a tady jsem vlastně i ocenila, že se kolem nás prochází i další fanoušci, z nichž mnozí měli kouzelnické hábity. Kouzelnický svět jako živý. Jediné, co nás tu mrzelo byl fakt, že do žádného z krámků se nejde zajít podívat dovnitř a tak jsme se jen procházeli kolem a obdivovali jejich výlohy.
Ale to už jsme vlastně na konci – před námi se tyčí zmenšený model bradavického hradu a my se spolu s ním loučíme i s kouzelnými studii, kterým vděčíme za 8 filmů plných dobrodružství brýlatého chlapce s jizvou na čele. Před opuštěním areálu nás samozřejmě neminul krámek se suvenýry a ano, odešla jsem s vlastní hůlkou. A je to zrada, nefunguje (asi jsem ji měla reklamovat). Jinak mi ale přijde, že pokud chceš ušetřit, můžeš si porovnat ceny za věci, které by z nabízeného merche rád/a zakoupil/a a zvážit, jestli se nevyplatí koupit si zboží jinde (třeba v imago!) – cenový rozdíl u některých položek je dost velký a ceny tu mají dost přemrštěné.
No a jak dlouho jsme v těch studiích byli? Čistého času takových osm hodin – samozřejmě jsme to mohli projít rychleji a nezastavovat se všude. Nicméně kvůli studiím jsme do Anglie jeli, vyhradili jsme si na ně celý den a ten jsme tam pak opravdu strávili a nenudili se ani chviličku. Odcházeli jsme plní zážitků a rozhodně si troufám tvrdit, že jsme tam nebyli naposled. Drak ve troskách Gringottovy banky se mi tu opravdu vryl do paměti, toho budu chtít vidět zase a nejen na videu ve svém mobilu. Stejně tak ten pocit, když se před tebou otevřou dveře do Velké síně, nebo když se procházíš Příčnou ulicí – už jen pro to bude potřeba se tam podívat znovu.
Co je totiž na londýnských studiích skvělé? Neustále přidávají nové lokace do expozice, a tak třeba během letoška přidali učebnu jasnovidectví, kterou jsme loni ještě vidět nemohli. Navíc mívají tematická období, během kterých jsou studia různě upravovaná a laděná třeba do halloweenského nebo vánočního hávu. Takže se skalní fanoušci můžou vracet zas a zas, a pokaždé tu narazí na něco nového.
Celkový dojem z naší návštěvy? Pokud ještě pořád čekáš na dopis z Bradavic, nečekej víc! V Londýně na tebe čekají studia, která by každý milovník Harryho Pottera měl navštívit aspoň jednou za život a čím dřív, tím líp. Ale i člověk kouzelnickým světem políbený málo nebo vůbec by se určitě neměl zdráhat studia navštívit – podívat se pod pokličku toho, jak se uvařil jeden velký popkulturní kult. Taky vizuální stránka studií je neopakovatelným zážitkem. A kdo ví, třeba i takový mudla přejde po takové exkurzi na tu správnou stranu Síly (ale to už jsme v jiném fandomu).
A nezapomeň navštívit imago.cz pro všechny potřebné rekvizity a další kouzelnické produkty. Tvoje dobrodružství začíná právě teď!
autor Jana Mrkvicová