Méně známé karetní hry
Karetní hry mají za sebou dlouhou, ale bohužel mýty a nepřesnostmi protkanou historii. První zmínky pochází z Číny kolem roku 1000 n.l. V průběhu 15. století se pak dostávají do Evropy, u nás se začali mastit karty v době husitských válek. Co taky dělat jiného, když sedíte na vozové hradbě a čekáte na nepřítele, že. Pak se to rozjelo a karetní hry začaly vznikat jako houby po dešti. A pak v roce 1993 přišel Magic: The Gathering…
Magic se stal okamžitě kultem, rozšířil se po celém světě a stal se prakticky synonymem pro karetní hry (pomineme-li hry jako poker, mariáš a spol.). Jedna z mála her, která se jeho úspěchu přiblížila, je Pokémon TCG. Ale kromě těchto dvou stálic je řada krásných menších her, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Dnes se podíváme na několik z nich.
Flesh & Blood
Tato sběratelská karetní hra vznikla v roce 2019 na Novém Zélandu. Bohužel se zrovna trefila do začátku covidových radovánek, takže chvíli trvalo, než se dostala do světa. O to více se autoři z Legend Story Studios snaží s její podporou, reklamou a organizováním turnajů po celém světě. Hra nabízí značně unikátní systém.
Na začátku proti sobě stojí dva vybavení bojovníci, kteří se snaží umlátit k smrti. Zatím žádné velké překvapení. Zbytek už je o něčem jiném. Hra není založena na vykládání potvor a maně, ale na přímých útocích na hráče, iniciativě, časování, sem tam nějakém kouzlu a taky z velké části na práci s balíčkem. Výsledek tak spíše připomíná bojovku ve stylu Mortal Kombat. Každý z řady hrdinů má svůj unikátní styl. Někdo spoléhá na opakování menších útoků, někdo se dlouho brání a pak rozdrtí protivníka jedním brutálním útokem nebo obrací útoky na vlastní postavu zpět na protihráče. Ideálně pak v jeho vlastním kole. Je to jízda a často může o zápase rozhodnout jediný bod.
Flesh & Blood přinesl do světa karetních her nové svěží prvky. Navíc se chlubí opravdu krásným vizuálem. I u nás fungují organizované turnaje nebo druhotný trh s kartami. Cena některých vzácných kousků šplhá až do tisíců korun. Stačí je jen najít :)
KeyForge
Za touto unikátní karetkou stojí Richard Garfield, autor Magic: The Gathering. Odstartoval ji v roce 2018 a nabízí neotřelý systém i herní zážitek. Základem je fakt, že každý herní balík obsahující 37 karet je unikátní a obsahuje jedinečnou kombinaci karet. Stačí takový balík otevřít, zamíchat a začít hrát. Když chcete změnu, musíte si koupit balíček nový. V této hře zkrátka neexistuje deckbuilding, což je na druhou stranu pro některé hráče výhoda, na druhou stranu vás to stále nutí kupovat nové kupky papíru.
Unikátní je i samotný herní systém. Každý balík obsahuje náhodný výběr tří frakcí (z aktuálně celkových deseti). Na začátku kola hráč musí zahlásit, kterou frakci bude hrát a v tom kole nemůže hrát nebo aktivovat žádné jiné karty (pokud mu to nedovolí nějaká schopnost). V průběhu hry vykládáte monstra a sesíláte kouzla. S monstry můžete útočit na monstra protihráče nebo těžit takzvaný Aember, herní měnu, za kterou kupujete klíče. Kdo má tři, vyhrává.
KeyForge je rychlá a na pochopení snadná hra. Má nádherné ilustrace a umí zprostředkovat opravdu napínavé zápasy. Ostatně, můžete se podívat na pravidla.
Ashes Reborn: Rise of the Phoenixborn
Ashes je další karetní hrou, která na to jde jinak. Karty doplňuje o kostky (podobně jako třeba Star Wars: Destiny). Hráči si na začátku kola nahodí pool kostek, za které pak aktivují schopnosti, sesílají kouzla nebo vyvolávají bojovníky a monstra. Vtipné je, že hra nabízí řadu možností jak s kostkami manipulovat nebo dokonce rušit a přetáčet kostky protihráče. Nic nepotěší více, jako pohled na kamaráda, kterému rázem překazíte dlouho připravované plány!
V samotném kole pak můžete spustit jednu hlavní a jednu vedlejší akci. Kola jsou tak opravdu rychlá a hra samotná je svižná. Autoři zatím hru pravidelně doplňují o nové hrdiny s vlastním herním stylem. Nemusíte se tak bát, že hra rychle omrzí, třebaže se nejedná o karetní hru sběratelskou. Rozhodně umí nadchnout i náročnější hráče. Ostatně vysoká hodnocení z celého světa mluví sama za sebe. Pokud se chcete podívat na pravidla, můžete zde.
Summoner Wars: Války Vyvolávačů
Možná jste si všimli, že jsem se snažil vybírat karetní hry, které přináší něco neotřelého. O Summoner Wars to platí dvojnásob. Tato hra by se dala popsat jako karetní šachy. Hráči si vyberou z několika unikátních hrdinů, rozestaví karty na hrací ploše do výchozího postavení a snaží se zničit protivníkovu hlavní jednotku - vyvolávače. Karty jednotek mají unikátní styly boje i pohybu. Kdo hrál někdy šachy, určitě si dokáže základní herní princip představit.
V průběhu hry vyvoláváte další jednotky, bojová fronta je neustále v pohybu a je třeba myslet opravdu takticky. Jen to je klíčem k úspěchu. Ovšem i sebelépe naplánovaná ofenzíva může ztroskotat na špatném hodu kostkami, protože těmi se vyhodnocují střety jednotek.
Summoner Wars umí řádně potrápit mozkové závity, třebaže samotná pravidla vejdou do krve opravdu rychle a souboje začnou být díky tomu poměrně brzy vyrovnané.
Osobně jsem fanda karetních her. Do výběru se nedostala řada velmi pěkných kousků. Kdo by pak takový monstr článek četl. :) Stejně si neodpustím pár rychlých tipů na hry, které stojí za vyzkoušení. Pán prstenů LCG je atmosférická kooperativní karetní hra pro milovníky knižních předloh. Mars: Teraformace - Expedice Ares skvěle předělává velkou deskovku do odlehčené karetní podoby, která neztratila nic ze své povedené předlohy. Herní série Unmatched přináší do hry souboje velice nepravděpodobných nepřátel. Nebo oblíbený Munchkin, ve kterém je možné opravdu všechno. Ať už si vyberete jakoukoliv karetní hru, máte zaručenu zábavu, kterou navíc můžete provozovat prakticky kdekoliv.
autor Karel Krajča