Od čaje k imago – historie nasáklá pijáckou vášní
Čajová kultura a imago, jak to jde dohromady? Možná se budeš divit… Na počátku byl čaj! Nápad založit fantasyobchod (tak se dříve imago jmenovalo) vznikl právě v čajovně při plánování dřevárny.
Od konce devadesátých let jsme se aktivně účastnili dění kolem dřeváren, založili jsme spolek Dargorath, pod jehož záštitou jsme pořádali na severní Moravě různé akce – bitvy a larpy. Vytvořili jsme kalendář akcí, snažili jsme se unifikovat pravidla pro výrobu zbraní, byli jsme docela činorodí. Velká část domluv a plánování probíhala v různých ostravských čajovnách, které poskytovaly klid a příjemné prostředí. A přesně v jedné takové čajovně se zrodil nápad založit internetový obchod.
Intenzivní počátky čajové kultury na ostravsku v nás zanechaly silnou stopu. Většina z nás pije čaj pravidelně, potrpíme si na kvalitu a pečlivou přípravu. Máme různé preference, různé nároky, to se do jisté míry odráží i na čajové nabídce imago.
Čaje v imago
Čajovou nabídku jsme do imago zařadili poměrně záhy, někdy kolem roku 2010. Původně jsme měli v plánu spustit samostatný čajový obchod Cajtea, ale z toho z různých důvodů sešlo. Tak jsme si řekli, fantasy a čaj, vždyť nám to přeci jde dohromady! A ukázalo se, že nejsme jediní milovníci fantastiky, kteří si potrpí na dobrý čaj…
Aktuálně v naší nabídce nalezneš průřez různými typy čajů v dobrém poměru cena / výkon. nemáme ambice stát se čajovou speciálkou, zároveň víme, že život je příliš krátký na to, aby člověk pil nekvalitní čaje. 🙂 Čaj do imago prosakuje z nejrůznějších stran. Zeptali jsme se našich čajomilů na čajovou historii, preference a tady je výsledek.
Tomáš a jeho klasika
Aktuální jednatel firmy, Tomáš, otevřel a provozoval vlastní čajovnu Na Větrném kopci už v roce 1997. Byla to druhá nejstarší ostravská čajovna, vyhlášené místo, kde se často hrávalo třebas Dračí doupě a scházeli se zde mimo jiné i hráči dřeváren jako my. 🙂
Tomáš je kovářova kobyla, takže jeho čajový tip je klasický silně slazený čaj Touarég s voňavou marockou mátou.
Skavenův oblíbený drak
Tomášův bratr, Jiří, známý též pod přezdívkou Skaven, majitel imago, jsa o 6 let mladší naskočil do čajové brandže o něco později a to v roli „čajmena“, tedy člověka, který v čajovně čaje připravuje a obsluhuje hosty. Byl to skvělý přivýdělek při studiu, místo skvělých setkání a hlavně portál do světa čajů a orientálních kultur, které byly na začátku tisíciletí velmi populární.
Jiří se o propojení mezi čajem čajem a fantasy subkulturou snažil už na začátku milénia skrze projekt výjezdní čajovny, který realizoval na jednom z ročníků Bitvy pěti armád inspirované stejnojmennou bitvou z Tolkienova Hobita.
Jiří je takříkajíc univerzální piják, preferuje černé čaje a tmavé oolongy. Jeho tip je čaj s názvem Černý drak, který je vynikající i v ledové úpravě.
Hrůzův čajový trip
Čajovna Na Větrném kopci ve svých útrobách dlouhá léta skrývala i další zaměstnance imago. Na pozici čajmena zde kupříkladu dlouhá léta fungoval náš nejnovější programátorský přírůstek Michal. Jaké že je jeho čajové doporučení?
Pu-erh Pu-erh Pu-erh a zase Pu-erh tmavý a slisovaný takříkajíc na „diamant“ a macerovaný do barvy jeskyně temné strany Síly na planetě Dagobah, jmenovitě zde. Dávej si to od rána do večera, od zimy do podzimu, vždy a za všech okolností. Jakmile se dnové výrazně zkracovati oproti noci budou, neboj se tu a tam rozmazlit sebe do macerátu přidáním nějakého poctivého medu. A tím (skoro) vše je řečeno.
Ale kdyby se někdo dál ptal… Jaro a léto mám spojeno se zelenými čínskými čaji a s Oolongy s podílem fermentace do 50%. Nalij do sebe Dračí studnu a hnedle budeš jarním stromem s rašícími pupeny. Potěš své chuťové pohárky takřka čímkoli, co má v názvu Formoosa a tvá mysl bude letní loukou plnou života a vůní.
Oprostím-li se od poetiky – nanukový dort s Kukichou, ledový Matcha shake, nebo jakýkoli zelený čaj ponechán na noc v minerálce v lednici nám dají poznání, že radost překračuje hranice prosté čajové askeze.
A pak, až si snovači usnovají své létající pavučiny a listí stromů pomalu začne převlékati se ze zelené do barev roztodivných… inu přidej trochu na té fermentaci. Pro ty chvíle lehce zádumčivého rozjímání v konci babího léta, neřkuli atmosféry plné pokročilého podzimu s výhledem někde mezi červánkovým nebem a nekonečnem rozprostírající se krajiny není lepší společnosti než Železné bohyně milosrdenství Tie Guan Yin.
V časech krajiny přikryté bílým spánkem přichází čas na cestu řádného otužilého samuraje. Kdo nezalil hrdlo své Senchou po koupeli v ledové řece, žije jen na půl plynu.
Pajda a její hrátky s ohněm
Také naše markeťačka Pajda fungovala na pozici čajmenky v Čajovně Na Větrném kopci. Pajda je mimo jiné ilustrátorkou dvojice knih Pohádky čajových skřítků. Co by doporučila?
Čaj na ohni, v přírodě nebo na zahradě. Kdo nevyzkouší, jakoby nepil!
Popíjet čaj hezky v přírodě z oblíbené mističky a čučet do ohně, to bych mohla pořád, ale musím na ty čaje někde vydělat, žejo! Takže imago, tam chodím vydělávat a pak i utrácet – za čaje a deskovky. :)
K radosti stačí pár klacků na menší oheň, litinová konvice a čaj. Jaký? Klasikou je puerh - nejlepší jsou samozřejmě koláče (bez práce), pro extra chvilky více fermentovaný oolong (třeba Gaba) nebo mléčný oolong (třeba Zlatá Lilie) a černý čaj Golden Nepál (poctivého nepálí).
Kouř z ohně dodá čaji taky svou vůni, jemnější čaje si proto nechávám na doma. Ale určitě nepropásni možnost experimentovat! Však kde by dnes byla čajová kultura bez experimentů? Rozhodně vyzkoušej vše, co piješ i doma, a uvidíš, co ti sedne nejlíp. Sama se přiznám, že občas na chatě urvu pár bylin a hodím je do čaje.
Něžný čajový barbar, toť záruka radostného a bezstarostného popíjení.
Radkovy sezónní chutě
V jiné slavné ostravské čajovně U Sýkorova mostu působil jako “čajmen” náš vedoucí provozu Radek – v této vynikajícím čajem vyhlášené čajovně zdokonaloval své čajové umění bezmála 10 let. Jaké jsou jeho čajové preference?
Radek je sezónní piják - z jara a v létě preferuje zelené čaje všeho druhu, s podzimem tmavne do darjellingů a tmavších pečených oolongů. A když už nemůže, tak zelený puer vše jistí.
Co mají společného Gilgalad, Asterion a Dalajlámovy fusekle?
Gilgalad (Zbyněk Kučera Holub), náš dlouholetý spolupracovník v oblasti copy, podlehl čajovému kouzlu během svého vstupního čajového dýchánku s týmem tvůrců fantasy světa Asterionu kdysi dávno v brněnské Dobré čajovně... Od té doby okusil mnoho čajů, nejsilnější pouto si však vytvořil k pueru (snad prý díky esenci elementu země, také zvané Dalajlámovy fusekle), který pije roky každý den – a to v litrových dávkách.
Vliv pueru se dá seznat na Zbyňkových příbězích nejen z Asterionu, Mezoameriky a Divokého západu, Pohádek kocoura Kostičky – v budějovické Dobré čajovně se totiž zrodili krásné Pohádky čajových skřítků, jejichž hrdiny jsou sourozenci Pueřík a Jasmínka, a vychovává je dědeček Asámek.
Během popíjení čaje v čajovně ve Frenštátu pod Radhoštěm vznikla Zbyňkova dlouholetá spolupráce se Skavenem (Jirkou Reiterem), kdy Gilgalad začal jako virtuální skladník plnit popisky regály Fantasyobchodu (později imago).
Jaké nevšední čajové zážitky Zbyněk doporučuje? Kromě kvalitně uleželého a řádně louhovaného pueru jsou to např. Odinův čaj (Lapsang Souchong ze švédského ostrova Birka), ledový puer popíjený za tropického večera před místním klášterem v tchajwanském Kao-siungu (pozor, způsobuje husí kůži) či bylinkový čaj od amerických Navajů. Takže - pueru zdar!
Japonské speciality a tipy čajového produkťáka Kuby
Velice blízko k čaji a k čajové kultuře má i náš produkťák Kuba, jehož velkou zálibou je japonsko a který působil ve frenštátské čajovně. Kuba má zároveň v imago na starosti naši produktovou čajovou nabídku - je to tedy rádce nejpovolanější.
Kuba je standardní piják čaje, nemá nijak vytříbenou paletu, ale každý rok se těší na květen, kdy přijde první Shincha – to nejčerstvější, co dokáže japonský čaj nabídnout. Nicméně mu stačí vždy jen vzorek připravený v jeho kyusu se sítkem z cest po Japonsku. Takže když pomine Shinchu a speciality jako Gyokuro na ledu (led se v kyusu, které je zavěšené vertikálně, pomalu rozpouští a zelený mok pomalu ale jistě stéká do připravené misky), tak ve volných chvílích je pak převážně fanouškem Senchi, Darjeelingu všech sklizní a jeho mlsné slabosti Yogi s medem a smetanou. Pokud by však měl doporučit z aktuální nabídky, výborný poměr cena výkon je náš Yunnan OP.
Slovo závěrem, poslední nálev
Čajová kultura byla odjakživa součástí imago a naše historie je s ní úzce propojená. Od čajoven, kde jsme plánovali první dřevárny, až po dnešní nabídku kvalitních čajů, kterou najdeš na imago.
Ať už holduješ jemnému oolongu nebo silnému pu-erhu, věřím, že v čajích stejně jako ve fantastice platí: kvalita a vášeň jdou ruku v ruce.
autor Jiří Reiter a další čajomilové