Přehled žánrů mangy a anime
Manga i anime se dokonce i v našich českých luzích a hájích těší čím dál větší oblibě. Dnes už se těžko najde někdo, kdo by v životě neslyšel název některého z nejpopulárnějších titulů – Pokémon, Naruto, Bleach, nebo třeba One Piece.
Možná už jste ale v souvislosti s mangou a jejími žánry narazili i na neznámá slovíčka. Určitě máte poměrně jasnou představu o tom, co zahrnuje dobrodružný nebo komediální žánr. Mohlo by vás ale zajímat, co se skrývá za pojmy Shoujo, Shounen, nebo třeba Ecchi. Připravili jsme pro vás rychlé shrnutí těch nejpopulárnějších žánrů a subžánrů mangy. Kdybyste se totiž chtěli něco dozvědět úplně o všech, máte před sebou čtení na týden.
V rozdělení žánrů se budeme odkazovat hlavně na mangu, ale stejné rozdělení platí i pro anime. Pro žánry jsme vybrali typické, nebo slavné tituly. Málokterá manga však spadá do jednoho žánru a i když je Naruto použit jako zástupce akční mangy, patří i mezi dobrodružné a fantasy, se zaměřením na bojová umění.
Akční a dobrodružná
Akční anime spolehá na dynamický příběh, rozpory mezi postavami a řešení konfliktů pomocí pěstí, kouzel nebo zbraní. Přestože v ději nemusí nutně navazovat jeden souboj na druhý a mohou mezi nimi být i dlouhé předěly, akce je nedílnou součástí příběhu. Nejznámější akční mangou je u nás bezesporu Naruto (―ナルト―).
Ne každá dobrodružná manga musí být akční, ale přesto k sobě mají žánry velmi blízko. Pro dobrodružné příběhy je typické cestování, daleké výpravy, průzkum neznámých oblastí a epické úkoly. Konflikty plynoucí se setkávání z neznámem pak často vyúsťují právě v akci. Mezi nejznámější dobrodružné mangy patří One Piece nebo Hunter x Hunter.
Oblíbeným subžánrem akce je i manga zaměřená na bojová umění. Martial Arts manga se ještě více soustřeďuje na souboje, bojová umění, jednotlivé techniky a turnaje. K nejslavnějším titulům patří Dragon Ball (ドラゴンボール) nebo History’s Strongest Disciple Kenichi (Shijou Saikyou no Deshi Kenichi, 史上最強の弟子ケンイチ).
K dalším subžánrům akce patří military manga, která pojednává především o vojenském prostředí a hlavní postavy jsou většinou vojáci. Sem patří například Code Geass: Lelouch of the Rebellion (Code Geass: Hangyaku no Lelouch, コードギアス 反逆のルルーシュ) nebo All You Need Is Kill - Stačí jen zabíjet, který se stal předlohou pro film Edge of Tomorrow.
Mecha je speciální žánr, pro který je charakteristický výskyt robotů. Protože se často jedná o mechy bojové, má velmi blízko nejen k akci, ale i k military a sci-fi. Existují však i mecha mangy, které jsou romantické a komediální. Typickými zástupci jsou například Neon Genesis Evangelion (Shinseiki Evangelion, 新世紀エヴァンゲリオン) nebo Fullmetal Panic! (フルメタル・パニック!).
Komediální
Humor, absurdní situace a vtipné dialogy patří k nezbytným ingrediencím komediální mangy. Hlavním cílem je odlehčit situace, uvolnit atmosféru a rozveselit či rozesmát čtenáře. Komedie se dá snadno kombinovat s jinými žánry, u kterých vznikají ostré kontrasty – oblíbené jsou akční, romantické, nebo třeba špionážní komedie. Typickým zástupcem je například One-Punch Man (ワンパンマン) nebo Spy x Family.
Drama
Dramatická manga sleduje osudy postav, které si musí poradit s tíživou životní situací. Pro žánr je typické zaměření na emoce jednotlivých postav a důraz na pocity, které během příběhu prožívají. Napětí pak plyne především z toho, jak se jim podaří obtíže překonat a jak se s náročnou situací vyrovnají. Příkladem takové mangy je Zdál se mi zase ten stejný sen (Mata, Onaji Yume wo Miteita, また、同じ夢を見ていた) nebo Fullmetal Alchemist (鋼の錬金術師).
Ecchi
Označení Ecchi patří manze, ve které narazíte na dospělá témata. Vyskytují se v ní lechtivé až erotické podtóny, jiskření mezi protagonisty a to vše podtrhují provokativní poznámky postav a dvojsmysly. Často se páruje s romantickým žánrem, nebo tematikou harému. Ecchi je pořád pouze lechtivé a nejedná se o přímo explicitní žánr jako Hentai. Typické Ecchi jsou například Rent a Girlfriend (Kanojo, Okarishimasu, 彼女、お借りします) nebo Ve službách nuly (Zero no Tsukaima, ゼロの使い魔).
Slice of life
Manga, která spadá do žánru Slice of life, bývá pro mnoho lidí těžko uchopitelným oříškem. Jde v ní totiž hlavně o příhody z běžného života – chození do školy, práce, prázdniny u prarodičů a další události, které určitě zažil každý. Neobjevuje se v ní žádné svět ohrožujcí nebezpečí, hlavní hrdinové neprožívají děsivá dramata, a jestli se jim v cestě objeví problém, jedná se o snadno překonatelnou překážku. Je to prostě “feel good” žánr, který si přečtete pro odreagování. Typickými zástupci jsou Azumanga Daioh (あずまんが大王) nebo My Dress-up Darling (Sono Bisque Doll wa Koi wo Suru, その着せ替え人形〈ビスク・ドール〉は恋をする).
Fantasy
Pro fantastickou mangu je typická magie, nepřirozené nestvůry a další elementy, které nelze vědecky vysvětlit. Ať už se příběh odehrává na Zemi, nebo v jiném světě, jsou tyto elementy součástí běžného života. Mezi nejoblíbenější mangu z fantasy prostředí patří rozhodně Berserk, (ベルセルク) nebo Bleach.
Pod fantasy spadá i většina Isekai příběhů, ve kterých se protagonisté ocitnou uvěznění v neznámém světě a musí se vypořádat s jeho pravidly. Typickými zástupci jsou Jak jsem se reinkarnoval coby sliz (Tensei shitara Slime Datta Ken, 転生したらスライムだった件), nebo No Game No Life (ノーゲーム・ノーライフ).
Mezi oblíbené subžánry patří magická manga, ve které hrají magické schopnosti hlavní roli a k třešničkám na dortu pak patří Magical Girls - protagonistky jsou mladé dívky, které ovládají magii, kterou provádějí často pomocí alter ega, do kterého se transformují. Nejznámějším zástupcem je dnes již legendární Sailor Moon (Bishoujo Senshi Sailor Moon, 美少女戦士セーラームーン).
Supernatural je žánr, který se fantasy úzce dotýká. I zde se vyskytují nevysvětlitelné události, tajemná monstra, do příběhu často vstupuje i mytologie a mystika. Na rozdíl od fantasy však události nejsou veřejně známé a přijímané a protagonisté mohou být často v řešení osamoceni, protože okolí je k existenci nadpřirozených událostí skeptické. Sem patří například Jujutsu Kaisen (呪術廻戦).
Horor
Hororová manga si klade za cíl vyvolat ve svých čtenářích pocit strachu, nebo je svým obsahem šokovat. Hororový příběh bývá plný tíživé atmosféry a děsivých situací. Protagonisté jsou po celou dobu příběhu v ohrožení života nebo zdravého rozumu. Mezi nejznámější zástupce patří Tomie (富江) a Uzumaki (うずまき), které má na svědomí Junji Ito, nebo třeba Elfen Lied (エルフェンリート).
Psychologická a mysteriózní
Psychologický žánr vyzdvihuje přemýšlení protagonistů a psychologická témata. Typické pro něj bývá, že hrdinové a nepřátelé poměřují své mentální schopnosti místo toho, aby porovnávali velikost svalů. Typickým zástupcem psychologické mangy je Death Note – Zápisník smrti.
Mysteriózní manga se točí kolem záhadného místa nebo tajemné události. Hrdinové se snaží nasbírat dostatek informací k tomu, aby se jim povedlo záhadu vysvětlit. Mysteriózní manga si kromě psychologického žánru velmi dobře rozumí s kriminálními a detektivními subžánry. Mezi nejoblíbenější tituly patří Zaslíbená Země Nezemě (Yakusoku no Neverland, 約束のネバーランド) nebo Tower of God (신의 탑).
Romantická
Manga tohoto žánru se, zcela nepřekvapivě, zaměřuje na romantickou zápletku, zamilovaný příběh, sleduje vztahy mezi postavami a situace, které z těchto vztahů plynou. Naprostá většina romantických příběhů má šťastný konec. Mezi populární romantickou mangu patří To bylo tvé jméno. (Kimi no Na wa., 君の名は。) nebo Orange.
Historická
Taková manga je zasazena do určitého období historie a do prostředí, které silně ovlivňuje její děj. Spadá sem historická fikce, která vypráví příběh protagonistů na pozadí skutečných událostí, stejně jako alternativní historie, která se liší klíčovými fakty nebo událostmi, které pomáhají utvářet příběh. Typickým zástupcem je například Demon Slayer – Zabiják démonů (Kimetsu no Yaiba, 鬼滅の刃) nebo Spice & Wolf (Ookami to Koushinryou, 狼と香辛料).
Pro děti
Obrázkové komiksy nejsou zdaleka jen pro děti (i když to někteří zlí jazykové pořád tvrdí). Samozřejmě se však i mezi manga komiksy najdou takové, které vznikají právě pro děti. Zábavné a odlehčené příběhy bývají nejoblíbenějšími tituly vůbec a patří sem například Pokémon a Digimon.
Sci-fi
Pokroky vědy a technologie, o kterých si zatím můžeme nechat jenom zdát. Science fiction manga přináší pohled na svět budoucnosti, který změnil technologický skok. Osudy protagonistů a příběh samotný je často silně ovlivněn aspekty tohoto pokroku. Sci-fi se často prolíná s žánry mecha a cyberpunku. Mezi nejznámější science fiction mangu patří Cowboy Bebop (カウボーイビバップ), Battle Angel Alita (銃夢 GUNNM) nebo Ghost in the Shell (Koukaku Kidoutai: The Ghost in the Shell, 攻殻機動隊 THE GHOST IN THE SHELL).
Další populární žánry
Náš výčet není ani zdaleka kompletní a při dalším zkoumání narazíte na spoustu dalších populárních žánrů.
Game manga se zaměřuje na hry všech podob – můžou to být PC hry, deskovky, karetní hry nebo hlavolamy a typickými zástupci jsou Sword Art Online (ソードアート・オンライン) nebo Yu-Gi-Oh! (遊☆戯☆王).
Postapokalyptická manga se zabývá dějem, který sleduje lidstvo a protagonisty po obrovské katastrofě, jako to dělá třeba Attack on Titan (Shingeki no Kyojin, 進撃の巨人).
Sportovní manga sleduje příběh hrdiny, který proniká do tajemství sportu a díky tomu se může s daným sportem seznámit i čtenář, který se postupně stává (alespoň teoretickým) expertem. Patří sem například Haikyuu!! (ハイキュー!!) nebo Slam Dunk.
Škola patří k jednomu z nejoblíbenějších prostředí a školní manga, která sleduje osudy studentů i učitelů, láká pravidelně obrovské množství čtenářů. Patří sem například Moje hrdinská akademie (Boku no Hero Academia, 僕のヒーローアカデミア) nebo Assassination Clasroom (Ansatsu Kyoushitsu, 暗殺教室).
Rozdělení podle publika
Manga i anime se dělí i podle publika, pro které je primárně určena. Nic vám ale samozřejmě nebrání vzít do ruky mangu pro děti a odpočinout si u ní stejně, jako když si pustíte pohádku. Jak se jednotlivé druhy jmenují a pro koho se nejvíce hodí?
- Shounen: pro chlapce a mladé muže ve věku 12-18 let.
- Kodomo: pro malé děti do 8 let.
- Seinen: pro chlapecké publikum young adult a dospělé muže ve věkovém rozsahu mezi 18-40 lety.
- Shoujo: pro mladé dívky ve věku 8-18 let.
- Josei: pro dívčí publikum young adult a dospělé ženy ve věkovém rozsahu mezi 18-40 lety.
- Seijin/Ero: manga s dospělými tématy pro muže.
- Redisu/Lady’s: manga pro dospělé dívky a ženy.
- Dōjinshi: manga publikovaná amatéry, samonáklad.
- Gekiga: manga zaměřená na vážná témata, určená do rukou dospělých čtenářů.
- Silver & Golden: manga pro starší čtenáře.
Závěrem
Jestli se vám povedlo dočíst až sem, gratuluji – teď máte základní vhled do toho, jak se manga dělí. Pokud vás to zaujalo, můžete se pustit do dalšího studia. Proč je to všechno tak složité? Označení hromadou štítků a zařazení mangy do hlavní žánrů, subžánrů, témat a demografie vám totiž časem pomůže v lepší orientaci a snadnějším výběru. Líbila se vám poslední manga, která spojovala akci a romantiku, ale nevyhovuje vám školní prostředí? Co takhle zkusit stejnou kombinaci v prostředí armády?
Teď už víte všechno, co je pro začátek potřeba a můžete začít se čtením – stačí si jen vybrat tu správnou mangu.
autor Michal Dlouhý