Recenze deskové hry Ceylon
Ve druhé polovině devatenáctého století na ostrově Cejlon vyhubila smrtící plíseň veškeré kávové plantáže, čímž přivodila vážnou ekonomickou krizi. Několik podnikatelů včetně Skota Jamese Taylora začalo měnit kávové plantáže na čajové. Tím položili základ pro pěstování jednoho z nejznámějších čajů na světě. Ve hře Ceylon se chopíte role jednoho z těchto průkopníků. Budete zakládat plantáže, sklízet úrodu, vyvíjet technologie a vyvážet čaj do celého světa. Nejlepší a nejbohatší plantážník vyhrává.
Hra Ceylon je od vývojářů Suzanne a Chris Zinsli, v českém vydání od TLAMA games. Dle údajů na krabici je hra doporučená 2-4 hráčům ve věku od 10 let na zhruba hodinu času, ale v plném počtu hráčů počítejte s krapet delší dobou hraní. Pravidla jsou popsána na 12 stránkách a rychle je dostanete pod kůži. Herní plán i komponenty mají pestrý barevný design, který rozzáří váš stůl. Ve hře je trocha ikonografie, ale vývojáři si dali opravdu záležet, aby byla jednoduchá a srozumitelná. V krabici najdete atypické hexagony, které se pokládají na herní plán. Díky tomu vznikne trojrozměrný plán, který není u podobných her zvykem.
Jak se to hraje?
Jak už bylo výše zmíněno, díky kartonovým hexagonům vznikne trojrozměrný plán, který se dělí na úrovně podle výšky. Po sestavení herního plánu dle pravidel, si každý z hráčů vezme svou barvu a desku hráče, na kterou umístí žetony plantáží (žeton listu). Následně na herní plán umístíte svou hrací figurku s dílem plantáže (kruhový žeton) a žetonem plantáže, který vezmete zleva ze své desky hráče. Poté si doberete tři karty a vezmete si startovní obnos rupií.
Celá hra je řízená kartami, ale systém jejich použití je velmi unikátní. Karty se skládají ze tří částí. Spodní a vrchní část zobrazuje dvě hlavní akce a prostředek karty dvě vedlejší akce. Hlavní akce jsou sázení, sklízení, obchod, smlouva s radními a pokrok technologického rozvoje. Ještě než si řekneme, jak to celé funguje, pojďme si říct, co jednotlivé akce dělají. Pomocí akce sázení umístíte na herní plán nové dílky plantáží s žetony plantáží. Akcí sklízení můžeme sesbírat čaj z plantáží, avšak záleží, na jaké úrovni se plantáž na herní desce nachází. Z plantáže na nulté úrovni si vezmeme čaj představující černou kostku, v první úrovni zelenou kostku a na druhé úrovni bílou kostku.
Ve hře můžete dokonce sklízet soupeřovy plantáže, ale za každý takto sesbíraný čaj dostane soupeř vítězný bod. Akce obchod nám umožní splnit jednu z objednávek nabídky, za kterou dostaneme buďto rupie, nebo vítězné body. Objednávky jsou označeny čísly a úkolem každého hráče je sesbírat co nejvíce různých objednávek. Akce smlouva s radními nám umožní podpořit radní, kteří dávají spoustu bonusů a výhod ve hře. Poslední akce je pokrok technologického rozvoje, kterou získáváme žetony technologií. Žeton technologie je vlastně takový žolík, díky kterému může hráč udělat libovolnou akci navíc i bez požadované karty. Vedlejšími akcemi jsou zisk rupií a pohyb.
Každý hráč ve svém tahu zahraje jednu kartu a vybere si, jestli chce hrát jednu z hlavních akcí, nebo vedlejší. Poté umístí kartu na určené místo herního plánu a odehraje kompletně svůj tah. Teď nastává moment, který není ve hře obvyklý. Následně každy hráč v pořadí může zahrát hlavní akci ze zahrané karty hráče na tahu, kterou on nevykonal, anebo si vybere vedlejší akci. Jakmile všichni odehrají, hráč na tahu si dobere kartu a pokračuje další hráč. Ve hře je tedy opravdu nutné uvažovat, co budu ze své karty hrát já a co umožním zahrát soupeřům.
Hra končí ve chvíli, kdy první hráč odejme ze své desky poslední žeton plantáže. Poté si hráči započítají body, dle tabulky pořadí od nejlepšího po nejhoršího. Body lze získat za největší počet rupií, za umístění na počitadle technologií, podle počtu plantáží v každé oblasti a za splněné rozdílné objednávky. Jak už bývá zvykem, hráč s nejvíce body na konci zvítězí.
Naše dojmy
Ceylon vypadá na stole naprosto parádně, trojrozměrný herní plán byl od vývojářů skvělý nápad. Navíc pro každou hru je plán malinko jiný a jen tak se vám neohraje. Hra má jednoduchá pravidla a její základy si rychle osvojí i začátečník. Mechanika hraní akcí v soupeřově tahu je ojedinělý a velice funkční nápad. Hráč na tahu si musí dávat velice pozor, jakou akci nabídne ostatním. Jelikož může svým rozhodnutím razantně pomoct soupeřům. Zároveň se hráči nenudí, než na ně dojde řada.
Strategické uvažování je u hry výhodou, ale není to vyloženě nutnost. Ceylon se dá hrát i bez většího plánování tahů předem, většinou totiž reagujete na akci, kterou vám soupeř ponechá. Moment, kdy se váš soupeř zrovna šklebí, protože vám chybně ponechal až moc dobrou akci a vy jej přeskakujete v bodování, je k nezaplacení. Ony body jsou hlavním cílem hry a ve hře je získáváte prakticky za cokoliv. Hra nabízí i jistou rozmanitost a neudává pouze jednu vítěznou cestu. To může být atraktivní i pro náročnější hráče, kteří od deskovek čekají vetší komplexnost. Konečné bodování bývá velmi těsné, často se stává, že vyhodnocením se pořádí hráčů zcela promíchá.
Hodnocení
Ceylon se nám v konečném hodnocení velmi líbí a jen těžko najdeme negativní stránku hry. Od zpracování, přes promyšlení mechanik, až po hratelnost, je hra zkrátka skvělá. Ceylon je spíše vhodný pro začínající, nebo méně náročné hráče, ale to neznamená, že si ji ostřílení hráči eurovek neužijí. Po odehrání nemáte zavařenou hlavu neustálým promýšlením tahů, jak tomu bývá u těžších her. Ba naopak, během hraní můžete v pohodě vést s ostatními konverzaci a přitom se plně věnovat hře.
Ceylon je krásná pohodová hra, při které se vžijete do role průkopníků pěstování čaje. Pro opravdovější zážitek ze hry doporučujeme ochutnat některý z kvalitních sypaných čajů v naší nabídce. S chutí do toho!
autor: Daniel Korčák