Recenze deskové hry Monumental
Zajímala vás někdy odpověď na otázku, jak by to asi vypadalo, kdyby se proti sobě postavili samurajové a vikingové, nebo starověký Egypt proti Číně? V civilizační hře Monumental se stanete vůdcem jedné z frakcí a na některé otázky možná naleznete odpověď. Dokážete porazit své soupeře a stát se slavným dobyvatelem?
Monumental je od autora Matthewa Dunstana v češtině od vydavatelství Blackfire pro 1 až 4 hráče (od 10 let) a zabere cca 90 až 120 minut. Krabice je sice standartních rozměrů, ale v jejích útrobách se nachází plno herního materiálu. Veškeré komponenty a karty jsou dobré kvality. Design karet se opravdu povedl a dotváří atmosféru hry. Mimo pravidla hra obsahuje sešit scénářů pro sestavení mapy.
Jak se hraje?
První „minihra” vás překvapí již ve fázi přípravy hry. Jak bývá u jiných her zvykem, na začátku pravidel si přečtete, jak deskovou hru sestavit na stůl a podíváte se na obrázek, zda to máte dobře. Jenže pravidla Monumentalu taková nejsou… V pravidlech je sice napsáno, jak hru sestavit, ale není zde nikde stránka s přehledovým listem komponentů. Podle sešitu scénářů utvoříte mapu, ale na vše ostatní jste tak nějak sami. Takže když vám hra řekne, abyste připravili žetony tržiště, nebo dali na hromádku žetony kultury, budete se zoufale prodírat komponenty v krabici a hádat, který žeton by to mohl být. Pokud se prokoušete krkolomně napsanými pravidly, nezbývá než si vybrat jednu z pěti frakcí: Čína, Dánsko, Egypt, Řecko nebo Japonsko. Vezmete si veškeré komponenty, které s vybranou frakcí souvisí, a můžete se konečně pustit do hry!
Monumental je kombinace area control (zabíraní a kontrola území) a deck building (stavba balíčku karet). Každý hráč má svůj počáteční balíček karet a z devíti dobraných karet civilizace vytvoří čtverec 3x3, což představuje jeho město. Na začátku svého tahu si hráč dle své volby pootočí karty v jedné řadě a jednom sloupci svého města. Na kartách civilizace jsou symboly, podle nichž hráč může získat žeton výroby, vědy nebo vojska. Tyto žetony pak hráči umožní, aby mohl provést akce: přesun žetonu vojska nebo průzkumníka po mapě, nákup karet vědomostí, stavba divu světa, vytvoření kulturních politik a zisk karet rozvoje.
Souboje vojsk jsou naprosto jednoduché. Nepotřebujete žádné hody kostkou ani bojové karty. Sečtete obranu daného hexagonu se silou vašich jednotek proti síle útočícího hráče. Kdo má větší sílu, bitvu vyhrál a dobyl dané území. Jakmile hráč vykoná veškeré své akce odhodí použité karty ze svého města, doplní je novými kartami a na řadě je další hráč. Hra je rozdělena na 3 věky a to antiku, středověk a moderní věk. S vaší frakcí projdete celou historií od stavby Stonehenge až po vesmírnou stanici. Monumental nabízí i tři modifikace: hrdinové, monstra a věk renesance, které si můžete, ale nemusíte přidat do hry.
Hrdiny získáte z nabídky rozvoje, ti vám následně pomáhají z nejrůznějšími akcemi a postupy ve hře, a tak se ve vaší frakci může nacházet třeba Johanka z Arku, William Shakespear, nebo Kleopatra. Monstra zase představují výzvy pro každého hráče, za které získává body. Věk Renesance hru prodlužuje o jeden věk. Dále hra nabízí Automu, neboli systém dalšího hráče, který je řízený kartami. Automu si můžete do hry přidat, když hrajete sami, nebo jako doplněk ve více hráčích.
Vyhrává hráč, který získá na konci hry nejvíc bodů. Ovšem body se nepočítají v průběhu hry, ale až na samém konci. Body jsou například za každou provincii pod kontrolou, za každou kartu vědomostí, nebo postavený div světa.
Naše dojmy?
- Výběr frakcí je zajímavý – s každou bude hra probíhat malinko jinak.
- Mapa je složena z upravených hexagonů, které velmi pěkně zapadají do sebe. Mapa se nerozpojí ani při nešťastném drcnutí do stolu.
- V české verzi hry jsou žetony vojska z kartonu, zatímco v anglické jsou plastové figurky. Absence figurek může někomu chybět, ale díky tomu je hra o třetinu levnější a dostupnější. Za mě se s kartonovými žetony líp manipuluje po mapě.
- Hráč na tahu si musí dobře promyslet jaké karty z města otočí, aby z nich vytěžil co nejvíce akcí. Čím lépe to promyslí, tím déle trvá jeho kolo, což vytváří někdy dlouhou prodlevu mezi tahy hráčů.
- Kombinace area control a deck building je skvělá a obě mechaniky se hezky doplňují.
- Díky komplexnosti bych řekl, že je hra vhodná lehce pokročilým hráčům. Ne že by byla složitá, ale nováčkovi bude trvat, než se mu množství kombinací dostane pod kůži.
- Hra generuje velmi zajímavé situace, kdy může Rhodoský kolos postavit třeba Japonsko a Notre-dame zase Vikingové. Tahle kulturní „zvrácenost” mě hrozně baví a umím si živě představit, jak stojí pyramidy třeba v Řecku.
- I když je ve více hráčích mapa vetší, budete se tvrdě rvát o každý hex, abyste měli více bodů než vaši soupeři.
- Velkou výhodou je Automa. Ta vám umožní užít si hru jak sólo, tak ve více hráčích. Obsluha je jednoduchá a rychlá a při hrání sólo nebudete mít pocit, že hrajete více za Automu, než za svou frakci. Poražení Automy není nic lehkého a trošku se při tom zapotíte.
- Hra je náročnější na prostor. Počítejte, že budete potřebovat vetší stůl hlavně při vícero hráčích.
Hodnocení
Pravidla jsou ve hrách jedním z nejdůležitějších aspektů a bohužel jsem nečetl hůř sepsaná pravidla než ta v Monumental. Nejen, že máte chuť si pří první přípravě vytrhat pár vlasů, ale ve hře se najde několik situací, na které nenajdete v pravidlech odpověď. Zůstává rozum stát, proč autoři nedali do pravidel přehledový list komponentů, který by mnohé vyřešil. Pokud si chcete ušetřit trápení, doporučuji před přípravou kouknout na YouTube, kde si tím hráči už prošli a řeknou vám, jak vše nachystat. Osobně doporučuji třeba Nithrania. Pokud vám pravidla nezkazí chuť do hry, tak si tuto civilizační hru užijete.
Každý hráč si zde přijde na své, ať už v budování divů světa, dobývání, nebo zisku vědomostí. Pro začínající hráče bude obtížnější start, ale po pár minutách se chytnou. Musím říct, že i přes počáteční trable s přípravou, mě hra bavila a já se nenudil. Tahy hráčů jsou sice delší, ale aspoň máte čas si promyslet svůj další postup. Jako hráč nesmíte zapomenout na žádnou z kategorií vítězných bodů jinak vám soupeři na konci bodově utečou. Zajímavé téma, skvělá hratelnost a přiměřená interakce mezi hráči, do toho několik modifikací a velmi užitečná Automa. Hodnocení bgg 7,6/10 je přesné. Upřímně si myslím, že kdyby byla lépe sepsaná pravidla, zaslouží si tahle hra hodnocení přes 8/10.
autor Daniel Korčák