Recenze dobrodružství Gornatův hvozd
„Šumění prastarých stromů utichne a vy zahlédnete bustu krásné ženy. V okolí cítíte vůni heřmánku a brzy zahlédnete i několik ladných postav ve stínu obrovitých kmenů.“ Tak bych asi popsal hráčům jednu z mnoha lokací Gornatova hvozdu. Co tedy skrývá toto dobrodružství pro Old-School Essentials? Pojďte to se mnou zjistit a zkuste se na chvíli projít pod korunami prastarých stromů.
O čem je toto dobrodružství?
Gornatův hvozd je modul-dobrodružství o průzkumu rozsáhlého mystického hvozdu. Předpokládá, že se ujmete svých hrdinů s nízkými cíli – prahnoucí po zlatu, moci a kouzlech, a vyrazíte na výpravu mezi obrovské stromy a zapomenuté pomníčky z dob dávné zaniklé říše. Dobrodružství se točí okolo hledání ukryté vily a jejího bohatství, ale hráče k naplnění tohoto cíle nijak nenutí, a postavy tak mají dostatek prostoru k realizaci vlastního průzkumu na více než 40 různých lokacích.
Lokace, možnosti pro hráče a provázanost
Proč se pustit do Gornatova hvozdu? Důvody jsou na první pohled podobné. Jedná se především o formu zlaťákových odměn za různé cíle ve hvozdu. Najdete tam ale taky informace, které rozvíjí motivace samotných zadavatelů úkolů, nebo je vykreslují v určitém světle. K čemu chce mocný čaroděj použít knihy ze zakleté vily? Dostanou postavy po splnění úkolu opravdu soudní ochranu?
Samotný Gornatův hvozd je směsice klasického fantasy – s obřími netopýry, nenasytnými žábami a sídlem kultistů – a několika velmi zvláštních jevů. Jsou to především lesní bůžci, mechové bytosti a různá nevšední prokletí. Celkově pak hráči mohou nabýt dojmu, že čím hlouběji se do hvozdu vydají, tím mysterióznější a nebezpečnější dobrodružství bude. Asi jedna třetina lokací je ve hvozdu navzájem provázána informacemi, náznaky, podobnými náhodnými setkáními a různými frakcemi, se kterými mohou hráči často interagovat. V modulu se nalézá značné množství nehráčských postav. Některé jsou vykresleny poměrně barvitě a mají i vlastní informace o okolí, nástrahách a kouzlech. Jiné plní funkci „monster se jménem“ – jsou to vůdci malých skupinek, dávno zapomenutí umrlci a všemožné různé postavy a postavičky, které dotváří pocit, že les je rozsáhlý a starobylý.
Hezky podle staré školy
Vzhled a grafika RPG sešitu evokuje dojem „oldschoolového“ zinu. Tomu napomáhají i černobílé ilustrace. Tento záměr má své klady, ale také několik záporů. Texty jsou psány stručně, výstižně a leckdy s opravdu evokativními popisy, které ve vás probudí fantazii. Na mnoha místech si také pozorný čtenář-vypravěč všimne zajímavého detailu. Avšak právě díky „oldschoolovému designu“ je text hutně poskládán za sebou. Někdy se tak může stát, že pokračujete ve čtení a zjistíte, že jste už vlastně o jednu nebo dvě lokace dál. Vypravěč se zřejmě bude muset při čtení více soustředit. S užitým designem se také pojí absence „scén, které má vypravěč hráčům přečíst“, což není vyloženě špatně. Popisné texty toto vynahrazují více než dostatečně. Gornatův hvozd je zkrátka souhrn lokací, nástrah a odměn. Interpretace pak už je dána do rukou vypravěči.
Kvalitní dobrodružství pod širým nebem
Putování mezi různými lokacemi je podchyceno pěšinami a různými – i skrytými – cestami. Potkáte zde širokou škálu neškodných, nepřátelských, ale i nápomocných míst s adekvátními odměnami ve formě zlata a šperků, nových zaříkadel i dobrodružného vybavení. Dobrodružství obsahuje několik různých map – předně se jedná o mapu samotného Gornatova hvozdu (ve stylu pointcrawl), dále pak mapy vily Lukrécie Vinalli a tajemné Propasti. Oproti jiným modulům jsou mapy lokací kresleny ručně a s minimem měřítek nebo okrasných prvků. Působí proto jako náčrtky z dob, kdy jsme hrávali hry na hrdiny po škole a hru měli v sešitu z matematiky. Pro potřeby oldschoolového zážitku jsou však tyto mapy více než dostačující a navozují i určitou nostalgii.
Pro koho je Gornatův hvozd?
Dobrodružství bych doporučil lidem, kteří se vrací po nějaké pauze ke hrám na hrdiny a chtějí klasické fantasy prostředí se zajímavými prvky a lokacemi. Neváhal bych ho hrát také s hráči, kteří si chtějí vyzkoušet oldschoolová pravidla nebo hry z OSR scény. Ale především si myslím, že Gornatův hvozd je skvělý příklad toho, že se dají hrát i rozsáhlejší dobrodružství pod širým nebem. A že takové putování v divočině může být více zábavné než pobývání v zatuchlých a stokrát ohraných dungeonech.
autor Vladimír Sattran