Recenze dvoudílného komiksu V horách šílenství
Nejsme tady sami. Vesmír, který nás obklopuje a který vnímáme pouze svými omezenými smysly, skrývá síly, jež přesahují naše chápání. Entity a bytosti, pro které ani smrt není konečným osudem, vyčkávají v temnotách. Ve jménu vědy jsme se bláhově vydali na místa, kam dosud lidská noha nevkročila. To, co jsme objevili, navždy změnilo vnímání historie této planety. Zaplatili jsme však za to vysokou cenu…
Původní Lovecraftova povídka z 1936 se dočkala již několika komiksových zpracování, avšak tato verze japonského ilustrátora Go Tanabeho je bezpochyby uměleckým dílem. Působivé kresby, schopnost zachytit temnou atmosféru a hororové prvky Lovecraftových příběhů jsou Tanabeho hlavní předností. V horách šílenství jsou vytvořeny jako dvoudílná manga a vnáší nový rozměr do klasické Lovecraftovy povídky. Tento komiks je skvělým úvodem jak do japonské mangy (čtena zprava doleva, což je opak běžného směru čtení v západních knihách), tak do Lovecraftova hororového universa.
Příběh popisuje výzkumnou expedici do Antarktidy vedenou profesorem Dyerem z Miskatonské univerzity. Píše se rok 1931 a rozvoj techniky poprvé umožnil využití letadel k průzkumu velkých oblastí, a tak se Dyer a jeho tým dostává do dříve neobjevených částí mrazem zmítaného kontinentu. Geologický průzkum odhaluje stopy neznámých forem života a profesor Lake, vedený tušením významného objevu, se poté odděluje od hlavní skupiny a v doprovodu dobrovolníků proniká hluboko do antarktické divočiny. Stává se jedním z prvních, kdo spatří tajemné starobylé ruiny a artefakty naznačující existenci prastaré civilizace. Významné objevy na sebe nenechají dlouho čekat a Lakeova hlášení vysílačkou nepřestávají vyvádět členy základny z údivu. Až do okamžiku než se Lakeův tým odmlčí a Dyerovi nezbývá než se vydat po jejich stopách.
Komiks plynule buduje atmosféru napětí a touhy po nalezení odpovědí na otázky, které jsou kladeny expedici odhalující vrstvy záhad antarktické pustiny. Všudypřítomný pocit úzkosti a strachu je umocňován detailními ilustracemi prohlubujícími vnímání událostí. Černobílé zpracování komiksu je pro tento účel naprosto klíčové a vytváří dojem, že se ponořujete přímo do světa Lovecraftova vyprávění. Tanabe autenticky vykresluje emocionální stavy a reakce členů expedice. Jejich psychologický boj s děsivými skutečnostmi je prezentován komplexně a s hloubkou, což umocňuje dramatické okamžiky příběhu. V komiksu se nachází mnoho panelů rozprostírajících se přes dvě stránky, vytvářejících dechberoucí scenérie. Nejistota a strach z neznámého se čtenáři postupně vkrádají do mysli.
Pozorní znalci žánru naleznou určitou inspiraci a paralely s tvorbou Edgara Allana Poea, jenž je považován za předchůdce moderního hororu. Lovecraft stejně jako Poe pracuje s psychologickou hrůzou, temnou atmosférou, a neznámými silami. Lovecraft však postupuje ještě dál a vytváří komplexní mýtus starých bohů a vesmírných entit obdařených nepředstavitelnou mocí, proti nimž jsme my lidé naprosto bezvýznamní. V horách šílenství má své pevné místo v takzvaném mýtu Cthulhu a prohlubuje příběh o „Prastarých“, první civilizaci planety Země.
Pro milovníky Lovecraftova díla je tento mistrovsky zpracovaný komiks naprostou nezbytností. Pro nováčky žánru či náhodné čtenáře představuje ideální vstupní bránu do této rozsáhlé a fascinující literární mytologie.
Naše touha po neznámém nás dovedla až na samotný okraj lidské představivosti. V hlubinách temnoty jsme probudili něco, co mělo zůstat navždy skryto a tím jsme ohrozili celý svět. Vědět příliš mnoho může být nebezpečné. Poznání vede k hrůze. Hrůza vede k šílenství…
autor Petr Eller