Recenze karetní hry Mozkožrout
Určitě se mezi vámi najde spousta lidí, kteří milují karetní hry. Je jedno jestli jste za svůj život hráli prší, sbírali kartičky pokémonů, nebo jste propadli světu Magic: The Gathering, případně Hearthstone. Většina karetních her je stejná v jednom směru. Pro výhru potřebujete určitou dávku skillu a štěstí, jedno se bez druhého těžko obejde. Teď se ovšem na našich pultech objevila hra s českým názvem Mozkožrout, která může leccos změnit.
Mozkožrout je hra od čtyř autorů z vydavatelství Nerdlab: C. Kudahla, M. Hegena, R. Garfielda a S. Eliase, v českém vydání od REXher. Tato roztomile malá krabička je určena výhradně pro dva hráče od 8 let na zhruba 15-30 minut času. Po jejím otevření na nás vykoukne balíček 52 karet, 2 počítadla životů a pravidla.
Co nás na první pohled zaujalo, je grafika. Karty jsou ilustrované veselým a hravým stylem, obrázky kříženců dvou a více zvířat se zábavnými názvy. Díky tomu vznikly neotřelé kombinace, které se podařilo REXhrám umě přeložit do našeho zvučného jazyka. Názvy karet jako Gorilev, Sovouk, anebo Drakomýžď jsou překladatelsky povedené.
Jak se to hraje?
Pravidla jsou sepsána velmi srozumitelně na pár stránkách a hru pochopí i začátečník do několika minut. Před samotným hraním rozdáme hráčům 2 karty takzvaných mozkožroutů a zbylých 48 karet zamícháme. Poté každému hráči rozdáme 10 karet, které tvoří jeho dobírací balíček. Nastavíme si 3 životy na počítadle a můžeme hrát. Cílem hry je porazit protivníka tím, že mu snížím jeho život na nulu. Ve svém tahu můžu provést dvě akce: vyložit kartu nestvůry z ruky na stůl, anebo zaútočit s jednou vyloženou nestvůrou na stole. Pokud zaútočím, soupeř si vybere, zda bude útok bránit svou nestvůrou, nebo si ubere život. Podobně jako ve výše zmíněném Magic: The Gathering nebo Hearthstone má každá nestvůra určitou sílu a unikátní schopnost. Oba aspekty se při útoku nestvůry porovnají a vyhodnotí se, která nestvůra umírá a která zůstává na stole. Některé schopnosti se vyhodnotí hned po vyložení, jiné při útoku a některé v dalších fázích hry.
Ve hře se nedá vyloženě říct, že některá karta je lepší než ta druhá. Každá se hodí do jiné situace a vy musíte u hry přemýšlet, který okamžik je pro danou kartu nejvýhodnější. Pokud i přesto nemáte karty, kterými byste soupeře mohli porazit, není důvod vše zahazovat. Každý hráč má u sebe 2 kartičky mimozemských nestvůr mozkožroutů, které mění průběh hry.
Pokud váš soupeř vyloží na stůl nestvůru, se kterou se budete jen těžko vypořádávat, nebo má pro vás velmi výhodnou schopnost, můžete zahrát kartu mozkožrouta. Tím nestvůru soupeři ukradnete pro sebe a položíte ji do své řady nestvůrek. Po takto použité kartě mozkožrouta je na tahu opět váš soupeř. Ve hře máte k dispozici mozkožrouty dva. Pro vítězství je velmi důležité, kdy zahrajete své „nejsilnější” karty a kdy použijete mozkožrouta. Pokud jej využijete moc brzo, nebo naopak příliš pozdě, většinou budete poraženi.
Naše dojmy?
- Vzhledem k malým rozměrům, jak to u karetních her bývá, si můžete Mozkožrouta vzít do batohu a zahrát prakticky kdekoliv.
- Zpracování a ilustrace jsou na vysoké úrovni.
- Rozmanitost karet je nespornou výhodou. Navíc vydavatelství nedávno oznámilo rozšíření, takže se nemusíte bát, že se vám rychle ohrají.
- Průběh kol je velmi rychlý. Jedna partie netrvá déle než půlhodinky. Samozřejmě záleží na hráčích, čím jsou zkušenější, tím déle hra trvá.
- Pokud hráči nepřijdou na ruku ideální karty a své tahy dobře nepromyslí, může hra trvat i pár minut.
- Ač trochu dětský design může působit, že u plánovaní tahu nemusí hráč moc přemýšlet, opak je pravdou. Hra vám sice dovolí své chyby svým způsobem napravit, ovšem pokud využijete své mozkožrouty v nesprávný okamžik, pravděpodobně vás to bude stát vítězství.
- Nemusíte kupovat několik booster balíčků, jak je u karetních her zvykem, abyste měli ty nejlepší karty. Stačí koupit malou krabičku se vším všudy.
- Na hře se podílel známý vývojář Richard Garfield, který stál u zrodu her jako Vládce Tokia nebo již zmíněný Magic: The Gathering, a jde to v dobrém slova smyslu znát.
Hodnocení
Mozkoužrout je velmi návyková karetní hra. Možná si řeknete „Dáme jednu hru?“ Po chvíli se však přistihnete při hraní několikáté partie. Ať už jste na dovolené, ve vlaku, na horách, nebo doma na gauči s Mozkožroutem si užijete spoustu zábavy v jakémkoliv věku. Na kartách není moc textu, takže si hru bez problému užijí i děti. Mále rozměry, nízká pořizovací cena, vyvážená obtížnost a hezké ilustrace. Tahle karetka se opravdu povedla a my se nemůžeme dočkat rozšíření. Hra dostala na bgg hodnocení 7.8/10. Nebál bych se být víc pozitivní.
Takže Mozkožrouty připravit a duel může začít!
autor Daniel Korčák