Strašidelné a hororové deskové hry
Období kolem dušiček a původně keltského svátku Halloweenu je ideální dobou na trochu adrenalinu v krvi a nepříjemné mrazení v zádech. Filmy, videohry nebo literatura umí nahnat strach pořádně. To je ověřená věc. Ale ani deskové hry ve strašení nezaostávají. Třebaže u nich nejspíš nehrozí šok z odhalení děsivé karty nebo tak velký strach, že hrůzou nedokážete hodit kostkou.
Ano, děs může způsobit ledacos, a nemusí to být jen zamýšlené téma hry. U nezkušeného hráče jej může vyvolat i hrubá kniha pravidel popsaná drobným písmem. Bát se můžete i hry s člověkem, který se v pravidlech neustále šťourá. Seberete všechnu odvahu a hru s ním dohrajete, nebo se tohoto nesympatického šťourala pokusíte zbavit?
Deskové hry musí chtě nechtě spoléhat na hutnou atmosféru, občas taky na vysokou obtížnost nebo děsivý příběh. Deskových her s hororovým tématem je celá řada. Překvapivé ale je, že spousta z nich ráda pracuje s dílem H. P. Lovecrafta a jeho kultem Cthulhu. V tomto výběru najdete rovnou dvě.
Arkham Horror
Tato deskovka patří mezi naprosté klasiky. Znám několik hráčů, pro které byla zrovna ona vstupenkou do světa “velkých” deskových her. Dnes je na trhu už v třetí edici, která značně zjednodušila pravidla a otevřela hru i hráčům, kteří si nechtějí pamatovat mnohdy dost detailní pravidla původních vydání.
Arkham Horror s tématem Cthulhu pracuje skvěle. Postaví hráče do role vyšetřovatelů (častý způsob pojetí her z tohoto světa), kteří se vydají do tajemného města Arkham objasnit záhady. Hra vás do těchto záhad zasvětí pomocí scénářů a střípků informací v samotné hře. Hráči velmi brzy zjistí, že Arkham není vůbec přátelské město a jeho obyvatelé vypadají už na první pohled podezřele. A to ještě ani nedošlo na odhalení nějakého Prastarého nebo k výletu do alternativní dimenze.
Arkham Horror je povedenou kooperativní deskovou hrou, která zaujme propracovanými scénáři a opravdu hutnou atmosférou. Pokud nemáte problém hrát i originální verzi v angličtině, můžete se taky radovat ze slušné hromádky rozšíření. A pokud máte raději kartičky, můžeme doporučit velice povedenou karetní verzi Arkham Horror LCG.
Panství hrůzy
Druhou hrou na motivy H. P. Lovecrafta je Panství hrůzy. Opět jste vyšetřovatelé přijíždějící do podivných míst, opět dojde na různé scénáře a opět nakonec vyskočí nějaká děsivá věc s chapadly místo vousů. Jeden zásadní rozdíl tady ale je. Tím je použití aplikace, která řídí scénář, určuje náhodné události, řeší boje a hádanky.
Spojení aplikací a deskovek je stále populárnější, i přes brblání vyznavačů klasických postupů. Ne vždy se ale setkáte s tak ukázkovým propojením, které v žádném případě nenarušuje zážitek ze hry samotné. Naopak ho umně rozšiřuje. Díky audio záznamu scénářů v aplikaci a samozřejmě taky díky skvělému českému dabingu dotváří výsledný zvukový doprovod hry tu správnou hrůzostrašnou atmosféru a taky pomáhá s děním na herní ploše. Podobně technicky řešených her známe několik, ale Panství hrůzy v tomto směru patří mezi špičku.
Panství hrůzy vyniká skvěle napsanými příběhy, napínavými scénáři a ukázkovým propojením s doprovodnou aplikací. Díky řadě rozšíření se rozhodně neohraje rychle. Jednoznačně patří mezi to nejlepší, co můžete v žánru kooperativních deskových her najít.
Mysterium
Jako každý správný strašidelný příběh i Mysterium začíná vraždou. Zavražděný však neodejde spořádaně do záhrobí nebo nicoty, ale zůstane strašit na místě. Touží po tom, aby někdo jeho vraždu vyřešil a odhalil jeho vraha. A přesně tohle je úkolem hráčů. Jeden získá roli ducha, ostatní vyšetřují.
Hra Mysterium má svými principy nejblíže k populární hře Dixit. Taky je založená hlavně na práci s představivostí, symboly a obrázky. Duch dává hráčům nápovědy, ze kterých mají určit místo jeho smrti, vražednou zbraň a nakonec i samotného pachatele. Je to silně abstraktní zážitek doplněný o stylovou atmosféru. Základem k úspěchu je spolupráce mezi vyšetřovateli a hledání společných prvků mezi jednotlivými nápovědami.
Hra sice nenabízí komplexní herní mechaniky, ale díky tomu je velice přístupná. Hra v roli samotného ducha možná vyžaduje trochu víc zkušeností, pro ostatní to je však příjemný párty zážitek, který si určitě užijí i menší děti.
Teď už ale končíme s vyšetřováním ve strašidelných domech a pojďme se podívat na příklady her, které se strachem pracují trochu jinak. Například se strachem z neznáma jako v následujícím případě.
Room 25
Pamatujete si na hororový film Kostka? Skupina lidí byla vržena do tajemného objektu plného místností. V každé z nich číhá nějaké překvapení. Často značně nepříjemné a smrtonosné. Oni se snaží dostat ven, přičemž jejich počet neustále ubývá…
V deskové hře Room 25 jde přesně o to samé. Hráči začnou ve středu herního pole, kolem jsou otočené dílky místností. Nekteré nedělají nic zvláštního. Některé pohnou celou řadou. A vstup do některých znamená jistou smrt. Hráči se tak snaží opatrně prozkoumávat celý systém a hledat východ ven.
Room 25 není náročná a užijete si u ní hodně legrace. Nic neuspokojí tak, když šťouchnete spoluhráče někam, kde skoro zemře, a vy tak získáte šanci zmizet první. Ale stačí pár pohybů místnostmi a situace se může rychle obrátit. Co víc si přát?
Bloodborne: Desková hra
Do podvědomí každého člověka se dřív nebo později dostane strach z toho, že umře. Je z podivem, kolik hráčů po celém světě má z takové starosti radost. Studio From Software si na tom doslova vybudovalo živnost. Jejich hry jsou těžké, neodpouští a jako herní postava v nich umíráte rychle a často.
Na stejné principu je postavena adaptace hry Bloodborne. Základ nabízí 4 rozsáhlé kampaně, ve kterých se budou hráči společně snažit prozkoumávat ulice města Yharnam, bojovat se silnými monstry a taky samozřejmě umírat. Hra vám nedá nic zadarmo a každý pohyb musíte důkladně naplánovat. Ve hře neexistuje náhoda. Když se něco nepovede, můžete si za to sami.
Existuje i karetní verze hry, která pracuje se stejným tématem, avšak kvalit většího stolního bratříčka nedosahuje.
A na závěr vybíráme jednu hru, která je vhodná pro mládež a pokročilé děti. Co by to byl za svátek mrtvých, bez mrtvých! Pokud možnost hladových a chodících.
Zombicide (2. vydání)
V této hře jde o jediné – přežít. Až 6 hráčů stojí proti slintající přesile rozličných nemrtvých, kteří se hrnou vlna za vlnou. Proti nim stojí přeživší, kteří se při tom všem ještě snaží hledat zásoby, silnější zbraně a splnit úkoly 25 misí. Rozšíření pak přidává nové postavy, nepřítele a mise. Hru si můžete rozšířit o zombie orky nebo zombie vlky.
Zombicide není složitá hra. Díky tomu si ji užijí i menší nebo méně zkušení hráči. Pokud teda zvládnou slušnou dávku nadneseného cartoonového násilí.
autor Karel Krajča