TOP 6 deskových a karetních her pro dva
Zahrát si karetní či deskovou hru s kamarády je super. Jenže v dnešní době je občas problém dát dohromady 4 a více hráčů. Řešení pak nabízí hry pro dva hráče, tzv. duelovky. Většina dnešních her nabízí režimy jak pro jednoho nebo dva hráče, tak klasicky pro čtyři a více hráčů. Pokud už máš něco odehráno, sám víš, že hra ve více nebo méně hráčích má svá úskalí. Často se v pravidlech objevují změny a úpravy pro různý počet hráčů, aby hra fungovala. Někdy se to povede, častěji máš ale pocit, že to není ono. Design hry byl primárně laděn pro větší počet lidí a nutně tak musí docházet ke kompromisům. Netvrdím, že to nejde, sám však cítíš, že to není ono.
Dnes se budeme věnovat primárně hrám, které jsou od začátku pro dva hráče a každý další přísedící u herního stolu může dělat tak maximálně roztleskávačku.
Mám kamaráda, se kterým už roky chodím na pivo, a za tu dobu už jsme vyzkoušeli všechno možné. Od klasického Magic: The Gathering, přes wargamingové figurkovky, až po netradiční hříčky. Postupně tak vykrystaloval seznam her, které můžu s klidným svědomím doporučit a jsou ověřené v praxi. Za těchto šest her pro dva dávám ruku do ohně!
Summoner Wars - Válka vyvolávačů
Vyvolávači jsou krásnou taktickou hrou, kterou mnozí přirovnávají k šachům. Na herní desku hráči vykládají karty jednotek, které se liší stylem pohybu a útoku. Cílem hry je pak porazit protivníkovu hlavní jednotku – Vyvolávače. Hra byla vydaná už v roce 2009 a za tu dobu autoři připravili řadu unikátních ras, které se výrazně liší herním stylem. Někteří Vyvolávači se soustředí na brutální útoky a kouzla, druzí zase na podporu svých jednotek nebo tvrdou obranu.
Hra samotná je svižná, pravidla nejsou komplikovaná a i pokročilí hráči mají partičku do hodiny za sebou. Pro mne jsou Vyvolávači hrou, ke které se vždycky rád vracím.
Úlomky nekonečna
Jsem fanoušek klasických deckbuildingových her. Tedy převážně karetních her, ve kterých si v průběhu hry tvoříš vlastní balík karet a hledáš mezi nimi ideální synergie. Krásných příkladů bych našel několik - klasický Dominion, vesmírný Star Realms, Star Wars: The Deckbuilding Game nebo fantasy Ascension. Teď bych se však raději detailně podíval na sci-fi hru Úlomky nekonečna (Shards of Infinity).
Úlomky jsou čistou deckbuildingovou karetní hrou, která nabízí nenáročné hraní a přímočará pravidla. Dalo by se skoro říct, že hra nemá nic navíc, ale i proto se zařadila do mého seznamu. Někdy není třeba vymýšlet něco úplně nového – stačí, když vymazlíš ověřený princip k dokonalosti.
Radlands: Gangy pustiny
Radlands je duelovka, která se na našich pivních sedáncích objevuje pravidelně. Zajímavé téma postapo bojů o vodu jako z Mad Maxe, netradiční barevnost, ukázková přístupnost a ohromné taktické možnosti. To jsou prvky, které v mých očích tuto hru řadí mezi nejlepší hry pro dva, která v posledních letech vyšla.
Hráči si na začátku vyberou tři tábory, které pak chrání pomocí postav taženými ze společné zásoby karet. Každou kartu můžeš zahrát nebo použít jako zdroj. Postavy se navzájem podporují, vznikají zajímavá komba a vše pak záleží na správně načasovaném útoku. Kdo dřív zničí protivníkovy tábory, vyhrává. Radlands: Gangy pustiny jsou špičkově udělanou hrou s ukázkovým vybalancováním a znovuhratelností.
Mozkožrout
Tato malá karetní hra byla velkým překvapením. Někdo by ji označil až za primitivní. Ale jak říká klasik, v jednoduchosti je síla. Na první pohled hra vypadá jako klasická sběratelská karetka ve stylu Magicu. Ostatně na Mozkožroutech pracoval i jeho autor Richard Garfield. Hráči vykládají karty potvor a snaží se zničit toho druhého. K dispozici má hráč jednu akci za kolo, může vyložit kartu nebo zaútočit. Nic víc. Vtip je v tom, že oba hráči mají k dispozici 2 mozkožrouty, kteří instantně kradou právě zahranou protivníkovu kartu. Opravdu zajímavý twist!
Mozkoužrouti jsou rychlou hrou, kterou zvládnou i hráči s méně zkušenostmi. Ovšem i těm pokročilým nabídne dostatek taktických možností. Je to hra, která rozhodně umí velice mile překvapit. Podrobnosti pak najdeš v recenzi.
Dice Throne (Marvel)
Hra v kostky je stará jako lidstvo samo. Ve starověkém Římě byla dokonce tak populární, že byla jednu dobu postavena mimo zákon coby hazardní hra. Právě princip klasické kostkové hry zpracovávají hry ze série Dice Throne. Za dobu její existence autoři připravili ohromnou řadu verzí. Aktuálně například verzi inspirovanou hrdiny z Marvelu. Ale princip samotný je stále stejný a nečekaně prostý.
Na začátku je hod pěti kostkami. K dispozici máš tři přehozy. Z kostek tvoříš sekvence hodnot, které aktivují schopnosti hráčovi postavy, ideálně pak samozřejmě mocné útoky, jimiž se snažíš srazit protivníkův život na nulu. Máš taky k dispozici podpůrné karty, které ti umožní manipulovat s kostkami. O nic víc ve hře nejde. Velkým plusem je velké množství postav s unikátními strategiemi, které můžeš různě kombinovat. Dice Throne je naprosto ideální hrou do hospody!
Kacíř: Zkáza Roanoke
Kacíře jsem si zamiloval hned po první hře. Nádherně zpracovaná karetní duelovka se silným a skvěle fungujícím tématem, která nabízí hutné tvrdé taktické souboje, u kterých často není vůbec jisté, jak dopadnou. Rozhodně je to hra, ve které se nevyplácí házet flintu do žita. Jeden hráč se ujme role lovce čarodějnic a ten druhý pak logicky čarodějnice. Oba mají dost odlišné strategie a možnosti. Čarodějka musí provést rituály, lovec pak musí čarodějnici odhalit. Podrobnosti najdeš v recenzi na našem blogu.
Kacíř je unikátní hra, která i v základu nabídne překvapivě hodně možností. Dostupná rozšíření pak často celou hru výrazně mění až na dvě podstatné věci – špičkovou atmosféru a tvrdé souboje až do poslední karty.
autor Karel Krajča