Vánoční tipy na knihy a komiksy
Typický fanoušek sci-fi, fantasy nebo hororu, zkrátka geek, je stvoření, kterému se na Vánoce dělá radost velice snadno. Bývá to z pravidla člověk, který dobrovolně rád čte, sleduje novinky nebo něco tvoří. Miluje blbinky, které nemají žádný praktický účel, kromě sbírání prachu. A rád sbírá papír. Pokud je navíc popsán příběhem, o to lépe! Přinášíme proto náš erudovaný a místním knihovníkem schválený přehled titulů, které ocení každý čtenář s dobrým vkusem.
Fantasy do každé rodiny
Milovníci fantasy měli letos žně. Vyrojila se celá řada krásných kousků, včetně ilustrovaných encyklopedií nebo „novinky“ od J. R. R. Tolkiena. Máte ve svém okolí někoho, kdo se snaží si vypěstovat dlouhé bílé vlasy, úsměv drsňáka a běhá po lese s dvěma meči lovíce údajné příšery? Pravděpodobně jde o zapáleného fandu Zaklínače! Bohatě ilustrovaná kniha Zaklínač - Encyklopedie nabízí rozsáhlý pohled do světa Andrzeje Sapkowského a obsahuje hromadu zajímavých detailů. Obdobně koncipovaná kniha Hobit – Velká encyklopedie zase rozšiřuje obzory těm, kteří místo lovu lesních netvorů upřednostňují putování za druhou snídaní. Je to nádherný titul překypující plnobarevnými ilustracemi.
Když už jsme nakousli jídlo, musíme vyzdvihnout Neoficiální kuchařku Harryho Pottera. Kromě toho, že potěší každého obdivovatele slavného obrýleného kouzelníka, jedná se o kousek zároveň praktický, protože obsahuje 150 jednoduchých receptů, které sice jsou inspirovány magickým světem J. K. Rowlingové, ale zvládne je uvařit i obyčejný mudla ze surovin našeho nudného světa.
Knihy ze Středozemě
Ale teď hurá na beletrii. Letošní rok je zaslíbený Středozemi. Znalci Tolkienova světa se dočkali českého vydání a očekávaných dotisků hned několika knih. Předně to je sbírka Pád Númenoru (přečtěte si naši recenzi), která představuje nejucelenější přehled historie tohoto ostrova a druhého věku tohoto ikonického světa. A není to rozhodně vše! Rodinu ilustrovaných knih doplňují Nedokončené příběhy - sbírka alternativních a mytologii rozšiřujících textů ze Silmarillionu a Pána prstenů.
Svátek fanoušků Tolkiena bude znamenat velice dlouho očekávané vydání jednoho z nejslavnějších příběhů Středozemě, epický milostný příběh Berena a Lúthien. Trvalo to dlouho, překlad byl náročný, ale dočkali jsme se! Velký návrat zažijí i Dopisy Otce Vánoc, Tolkienova kniha určená dětem, která vychází v aktualizované verzi téměř po třiceti letech.
Nakonec ještě zůstaneme i knih, které se tváří jako mix fantasy a reálné historie. Kniha Ódin a devět světů doplňuje již šestidílnou sérii severských mytologických příběhů. Je to kniha, kterou ocení každý fanda dlouhých plnovousů a medoviny!
Nedá mi to neohřát si naši domácí polívčičku a vyzdvihnout první díl fantasy série Rudoval: Válečníkův meč. Je to příběh o odvaze a cti, boji proti nespravedlnosti a zlu ohrožující svět. Jen v hlavní roli není mocný lidský bojovník, ale myšky a další lesní havěť. Titul navíc díky své přístupnosti osloví i mladší čtenáře.
Někde na pomezí rozmazané reality žánrů stojí dva tituly, které by vám neměly uniknout. První je Iluminace Alana Moora. Moore je ve světě komiksů něco jako Bůh. Pan scénárista. Nikdy nepřestanu jeho dílo obdivovat a vnucovat každému, kdo jde zrovna kolem. Tentokrát ale opustil komiks a vrhl se do světa povídek. Sbírka Iluminace tak obsahuje devět textů plných zázraků a podivností, na kterých se vyřádilo devět českých špičkových překladatelů. Neil Gaiman se taky původně proslavil jako komiksový autor (díky kultovní sérii Sandman), ale mocný zářez provedl i v oblasti převážně fantasy literatury. Čítanka Neila Gaimana je výběr toho nejlepšího, co se mu podařilo napsat. Knihu tvoří pět ukázek z jeho románů, ale hlavně téměř padesát povídek, z nichž mnohé patří mezi to nejlepší, co bylo v posledních desetiletích v rámci fantastického žánru napsáno.
Vánoce ve vesmíru
Pokud vás nebaví špinaví válečníci a meče, které místo světla tvoří obyčejný kov a magie, pravděpodobně jste fanoušek science fiction! I pro ty něco máme. Začneme klasiky. Jeden z největších je Isaac Asimov. Sbírku jeho knih letos rozšířil titul Kosmické proudy, pravověrné sci-fi, vyvrcholení trilogie Galaktická Říše, která je plná intrik, politiky a vesmíru. A když se někde objeví neznámá vesmírná loď, dojde k prvnímu kontaktu nebo jde o budoucnost lidstva, bude v tom mít prsty Arthur C. Clarke. Přesně toto téma zpracovává jeho román Konec dětství - kniha, se kterou nešlápnete vedle.
Před pár lety světem prošel uragán jménem Ready Player One, nápadité sci-fi s blízké budoucnosti, kde lidstvo žije ve virtuální realitě a hraje hry. Volné pokračování Ready Player Two: Nová hra začíná možná takové humbuk neudělalo, stále se ale jedná o velice čtivé sci-fi pro široké masy. U čtení se má čtenář hlavně bavit a tato kniha to splňuje.
Fanouškům sci-fi seriálů neunikla první série Sila, dostupné na službě Apple TV+. Kultovní postapokalyptický sci-fi thriller je adaptací stejnojmenné série Hugha Howeyho. Silo je nejen plné lidí žijící ve světě plném tajemství, ale taky napětí, překvapení, intrik a nápadů, díky kterým se vyšvihlo mezi to nejlepší, co se dá aktuálně v moderní sci-fi literatuře najít.
Horory s kapkou erotiky
Rádi překračujete hranice, nebaví vás zavedené škatulky a nebojíte se lehké provokace a kapky dobrého starého násilí a erotiky? V tom případě vám bude dobře znám český autor František Kotleta. Kotleta se vrací ke svým kořenům s novinkou Černá smečka. Vydejte se na zběsilou jízdu plnou démonů, drsných hlášek, sexu a nekončící akce. Co taky čekat od knihy, jejíž anotace začíná větou: „Když je vaše matka démonská rajda…“
Zato americký autor Carlton Mellick III se pravidelně vydává do míst, kde by se i Kotletovi zvedl kufr… Jako přední osobnost žánru Bizarro fiction, žánru, který se nezastaví před ničím. Jeho nejnovější počin se jmenuje Orgie v chomoutu a už podle obálky je jasné, že to není kousek pro stydlíny. Vztahová dystopická noční můra, co víc si přát!
Výběr knih bez obrázků uzavírá román Sukuby, slavný erotiko-okultní horor, určený čtenářům starších osmnácti let, který poprvé vychází česky a navíc v upravené necenzurované verzi. Při zmínce této knihy se náš knihovník spokojeně usmívá, lepší doporučení si ani nemůžete přát…
Vánoce s bublinami
Nezapomínáme ani na čtenáře komiksové. Tuto škatulku i letos s přehledem válcuje manga. Její popularita roste raketovým tempem a vychází celá řada světově známých pecek. Z této stále rostoucí hromady musíme vyzvednout alespoň několik titulů. Džundži Itó, mistr japonského hororu, si pořídil kočku. Jeho Kočičí deníky jsou tak osobní zážitky o kočkách, které na první pohled vypadají zcela obyčejně…
H. P. Lovecraft v manga pojetí? Japonský autor Gó Tanabe se toho s vervou ujal a vznikla tak aktuálně dvoudílná série V horách šílenství H. P. Lovecrafta. Doporučuje sedm Cthulhu chapadel z osmi! Nakonec si zmínku zaslouží i u nás nová série Kaidžú č. 8. To máte tak. Kaidžú, obří potvory (znáte Godzilu?), se prohánějí Japonskem běžně. To ví každý. Kdo ale ten jejich bordel bude uklízet? Kafka Hibino! Hrdina této série, který bude zkoumat, kde končí lidství a začíná monstrum.
Aby nešlo jen o mangu, musíme obsáhnout i euro-americký komiksový trh. Vybrali jsem tři tituly. Všechny si zaslouží pozornost, třebaže z úplně jiných důvodů. James Tynion IV je scénárista, který si povětšinou hraje ve středním proudu s Batmanem. V sérii To, co zabíjí děti ale vkročil do pomalejších a ještě o kus temnějších vod a připravil příběh o děsivých stvořeních žijících ve stínech. Komiksový horor plný nadpřirozena. To je naše kávička!
To, že komiks není jen pro děti už léta letoucí prosazuje americký scenárista a kreslíř Ed Brubaker. Na stránkách našeho blogu o něm určitě neslyšíte poprvé, ani naposled. Je to mistr noir detektivek, nebojí se nějakého toho nadpřirozena a žen, které dokáží zblbnout chlapa tak, že udělá cokoliv. Často do takového mixu ještě přihodí tajemné celosvětové spiknutí, zkorumpované policisty a tajné agenty. Nejinak je tomu v komiksu Velvet!
Na závěr tu mám jednu lahůdku s osobním podtónem. Bylo nebylo, na konci devadesátých let minulého století (sakra, jsem už fakt starý…), na začátku místní komiksové kultury, vydalo nakladatelství Crew v edici Modrá Crew (stále s láskou vzpomínám na doby, kdy jsem děsil babičky pracující v trafikách slovy „Máte krev?!“) tři malé svazečky Batman vs Soudce Dredd. Patřily mezi první komiksy, které jsem vlastnil, tak jsem je četl stále dokola.
Tento zběsilý crossover se rozhodně nebere vážně. Joker s Batmanem se díky interdimenzionálního pásu octnou v Mega City One – území bájného Soudce Dredda. Do toho se připletou Temní soudci a apokalypsa může začít! Příběh pak volně pokračuje v Rozsudku nad Gothamem a nové vydání je rozšířeno o Vendetu v Gothamu a Poslední hádanku. Celé je to ta správná devadesátková jízda plná střev, namakaných borců a hlášek. Ano, je to výplach. Ano, není to žádná vysoká literatura. A ano, je to ohromná legrace a blbina. Ale pracovali na ni takové legendy, jako je Alan Grant, John Wagner, Simon Bisley, Dermont Power a Glenn Fabry! Co víc si přát. :)
autor Karel Krajča