Venkovní společenské hry pro děti i dospělé
Jste už unaveni civilizací a chcete si užít trochu offline zábavy? Nebo jste vyrazili na chatu s rodinou či přáteli a signál je mizerný? Chcete ulevit svědomí a na chvíli se tvářit, že děláte něco podobného sportu na čerstvém vzduchu? Můžete běhat po lese jako blázni, potit se na kole nebo kopat do míče tak dlouho, než skončíte někde v kopřivách.
Srdce geeka, fanouška her a deskovek v nás ale možná cítí, že to není to pravé ořechové. Ne každá desková hra je vhodná k rozložení někde na louce. Zvlášť, když vítr fouká a mravenci vám kradou žetonky. Naštěstí i na tuto možnost jsme připraveni.
Kubb, Mölkky, Holandský billiard nebo u nás ve firmě velice populární Klask, to jsou příklady originálních dřevěných her, které si užijete venku i ve větších skupinách. Překvapivé je, že většina z nich pochází ze severských zemí. Těžko říct, čím to je. Možná zima a tma nutí lidi hrát si se dřevem a házet ho po druhých.
Kubb
Kubb, někdy nazýván "vikingské šachy", pochází ze Skandinávie a má hluboké kořeny v historii regionu. Údajně je vznik Kubb datován do doby Vikingů a zpočátku byl hrán převážně ve Švédsku a Norsku. Jeho popularita se však postupem času rozšířila po celém světě. Na druhou stranu se ozývají hlasy některých historiků, kteří tuto teorii o vzniku hry považují spíše za reklamní tah jejich výrobců. Kde je pravda, nevíme. To však nemění nic na tom, že je Kubb parádní zábava s velice jednoduchými pravidly.
Hra Kubb se hraje na obdélníkovém hracím poli, které se nazývá „kubb-pitch“, a spočívá v tom, že hráči házejí dřevěné klacky, zvané „kastpinnar“, na dřevěné bloky, zvané „kubbs“, rozmístěné na protějším konci hracího pole. Cílem hry je shodit všechny kubbs soupeře a nakonec krále, který se nachází uprostřed hracího pole.
V dnešní době je Kubb oblíbeným sportem a jeho popularita neustále roste. Každoročně se pořádají mistrovství ve hře Kubb po celém světě, včetně oficiálního šampionátu ve Švédsku, který se koná každé léto na ostrově Gotland.
Kubb vyžaduje kapku trpělivosti a šikovnosti. Ale ten pocit, když se vám podaří konečně srazit protivníkova krále a znemožnit tak protivníkův tým, stojí zato. Jen si musíte dát pozor, aby na vás z druhé strany hřiště nepřiletělo něco nepěkného.
Mölkky
Na házení dřevěných klacků se zaměřuje i hra Mölkky (Moelkky). Mölkky je finská venkovní hra, která se stala populární po celém světě. Je založena na hodnocení přesnosti a strategii, což ji činí přístupnou pro hráče všech věkových kategorií a dovedností. Hra byla původně vynalezena ve Finsku v roce 1996 a od té doby si získala mnoho fanoušků. Mölkky je jednoduchá hra, která se hraje s dřevěnými klacky a číslovanými dřevěnými kolíky, které jsou rozmístěny na trávě nebo jiném měkkém povrchu.
Hra Mölkky začíná tím, že hráči postaví 12 číslovaných dřevěných kolíků (nazývaných skittles) do těsného uspořádání ve tvaru trojúhelníku. Hráči se střídají v házení dřevěného klacku, nazývaného „Mölkky“, s cílem shodit číslované kolíky. Hráči získávají body podle toho, kolik kolíků shodí. Pokud shodí jeden kolík, získá hráč body podle čísla na tomto kolíku. Pokud shodí více než jeden kolík, získá hráč tolik bodů, kolik kolíků shodil. Hra pokračuje, dokud jeden z hráčů nezíská přesně 50 bodů a stane se tak vítězem.
Důležitým pravidlem hry Mölkky je, že hráč musí získat přesně 50 bodů, aby vyhrál. Pokud hráč získá více než 50 bodů, jeho skóre se sníží na 25 bodů a hra pokračuje. Hráči také musí házet Mölkky z místa, kde dopadl při předchozím hodu. To znamená, že hráči musí být flexibilní a přizpůsobit se proměnlivým podmínkám hry. Hra umí být pořádně napínavá, zvlášť v pozdějších fázích hry.
Holandský billiard (Shuffleboard)
Kubb i Mölkky jsou hry, které se sice pronesou (jsou vyrobeny z kvalitního dřeva, které něco vydrží), ale i tak je můžete sbalit do krabice a přenést, kam potřebujete. Holandský billiard, kterému se říká šoupaná, kupec nebo Shuffleboard, je krapet větší kousek a hodí se proto spíš na zahradu, či do klubovny, kde se položí na stůl, nebo na zem. Hra pravděpodobně vznikla v Anglii a její historie je přes 500 let stará.
Svůj název „Holandský billiard“ získala kvůli svému rozšíření v holandských hospodách a kavárnách. Dnes je shuffleboard oblíbený v mnoha zemích a lze ho hrát venku i vevnitř.
Pravidla hry Shuffleboard spočívají v tom, že hráči střídavě posílají disky po hladkém povrchu, obvykle po dlouhém dřevěném stole nebo speciálně upraveném betonovém povrchu, s cílem dostat je co nejblíž předem stanovených bodů označených na opačném konci stolu či dráhy. Hráči mohou také vyhazovat disky soupeře ze hry, aby snížili jejich šanci na získání bodů. Skóre se počítá podle toho, jak blízko jsou disky bodům na konci stolu. Hra končí, když jeden z hráčů dosáhne stanoveného počtu bodů, což může být například 15, 21 nebo 75 bodů, podle dohody před zahájením hry. Pokud vám pravidla připomínají curling, máte pravdu. Výhodou Holandského billiardu oproti curlingu je o něco větší kompaktnost, nepotřebujete kluziště a ještě u toho nemusíte uklízet. :)
Klask
Nakonec jsem si nechal Klask. Pravda, není to typická venkovní hra, díky své skladnosti a jednoduchosti si ji ale můžete zahrát prakticky kdekoliv. V imago získala na velké popularitě díky firemním turnajům, kde křehké ženy pravidelně drtí své kolegy a nutí je usínat s pláčem.
Klask je populární stolní hra, která byla vynalezena v roce 2014 Dánem Mikkelem Bertelsenem. Hra je inspirována stolním fotbalem a byla původně navržena jako zábavný a jednoduchý projekt pro Bertelsenovy přátele a rodinu. Avšak díky své jednoduchosti, zábavnosti a návykovosti se Klask rychle rozšířil po celém světě a stal se oblíbenou stolní hrou pro hráče různých věkových kategorií a zkušeností.
Klask je geniálně jednoduchá a téměř dokonalá párty hra, která by hravě z místních hospod vytlačila šipky nebo fotbálek. Hraje se na dřevěném hracím poli s magnetickými figurkami, které hráči ovládají pomocí magnetických tyček umístěných pod hracím polem. Cílem hry je dostat malý plastový míček do branky soupeře. Hra obsahuje také tři malé bílé magnetické kuličky, které se nachází na hracím poli, a hráči se jim snaží vyhnout. Pokud hráč přitáhne dvě z těchto kuliček ke své figurce, soupeř získává bod. Když se vám povede zajet vlastní figurkou do vlastní branky, protivník opět získá bod. Hráč, který jako první získá šest bodů, vyhrává hru.
Hra je rychlá a vyžaduje dobrou koordinaci a rychlé reflexy. Pravidla vysvětlíte za minutku a jde se na věc. Často to bývá boj do posledního bodu, kdy o výsledku rozhodne vteřina. Přesto si ji užije každý.
Venkovních her máme v nabídce celou řadu. Kromě výše zmíněných pecek, si můžete zahrát klasický Kroket, házet Kroužky, bolaso na Spin Ladder nebo podkovy. S těmito hrami si užijete spoustu zábavy i mimo civilizaci.
autor Karel Krajča
Venkovní společenské hry pro děti i dospělé
část prvníčást druhá