Vzkříšení aneb Borci, co se vrátili
Když už máme ty Velikonoce, musíme si promluvit o vzkříšení. Tato cool schopnost je odpradávna vyhrazena převážně božským bytostem a hrdinům, kteří pro dobru věc neváhají položit život. Pro někoho, kdo tomuto osudu čelí, je vzkříšení skvělou motivací. Bohužel, v praxi to nefunguje tak jednoduše a za celou lidskou existenci neexistuje jedinec, který by zaručeně vstal v mrtvých a nechal si to pěkně vědecky a věrohodně ověřit. Vzkříšení tak bylo hlavně doménou náboženství, šikovnou dezinformací a příslibem posmrtného života, díky kterému chudí lidé potichu pracovali a moc nebrblali.
Dnes ale máme krásnou literaturu fikce, filmy, seriály, zkrátka popkulturu, která se jen hemží postavami, které se vrátily, často ještě silnější a rozhodnuté si to vyřídit s kýmkoliv, kdo se jim postaví do cesty. Vybrali jsme proto několik ikonických postav, pro které byla smrt jen začátkem.
Gandalf
Gandalf, to je zvláštní pán. Sice se snažil vystupovat jako nenápadný děda, který se toulá Středozemí, občas se ve správný čas připlete do situace a pošťouchne historii správným směrem. A když už jde do tuhého, povolá Orly, kteří situaci vyřeší. My, znalci Tolkienova díla, však víme, že je to člen řádu Istari, čarodějů, božských bytostí, které byly vyslány do Středozemě s úkolem chránit svobodné národy před Sauronem.
Takto zpětně můžeme říct, že se mu to nedařilo úplně nejlépe. Přes všechnu snahu Sauron sílil a stále se pídil po svém Prstenu. Za všechno nakonec mohou Pytlíci! Jednak Bilbo, který Prsten našel a pak Frodo, který se jej rozhodl zničit. A byl to právě Frodo, který rozhodl, že se vydají do Morie, kde Gandalf padl (doslova tedy spadl) po setkání s Balrogem. A to ho měl Gandalf tak rád!
Balroga sice nakonec dostal, vysílením se dostává do stavu, kterému mi obyčejný lidé říkáme smrt. Naštěstí měl Gandalf Šedý stále dobré kontakty na své nadřízené, kteří se rozhodli jej vrátit mezi živé, protože od rozdělaného úkolu se prostě neodchází. Jen hybaj Mithrandire zpátky dořešit situaci, kterou si sám pomohl vytvořit!
Když jsem četl Pána prstenů poprvé, nebyl ještě pořádný internet, kde bych se mohl nakazit nějakým škaredým spoilerem. Gandalfova smrt mě tenkrát šokovala. O to ale větší potěšení mi způsobil jeho návrat v druhé knize! Gandalf se vrátil. A je jako nový, doslova vypraný. Gandalf Bílý je trochu jiný, než jeho předchozí vývojová fáze. Už se s tím tolik nemaže a i přes klacky, které mu stále háže pod nohy nějaký Peregrin Bral, pomůže zachránit Středozem.
Ellen Ripleyová
Ripleyová je legenda! Kdo by čekal, že se z této křehké ženy stane nebojácná mlátička, která se nebojí postavit samotné Vetřelčí mamince. Sigourney Weaver dala vzniknout postavě, která s plamenometem v ruce ničí naše oblíbené slintající potvůrky na vesmírné lodi, těžařské planetě nebo vězeňském zařízení. Přes všechnu snahu ale i ona nakonec dostane osudové políbení od Facehuggera. A jak víme, to znamená nepěkný osud v podobě malého vetřelčátka, které se dříve nebo později bude snažit dostat z jejího těla ven.
Ripleyová je ale charakterní postava a rozhodne se vyřešit situaci a zabránit případnému rozšíření xenomorfů dál skokem do roztaveného olova. Tento glumovský skok mohl znamenat konec celé vetřelčí taškařice, nebýt vědců toužících po zisku, kteří se rozhodnou nebohou Ellen oživit klonováním, včetně zárodku vetřelčí královny v jejím těle. Po několika pokusech se to podaří, královna je vyjmuta a ona je jako vedlejší produkt ponechána na živu. Jenže už to není ta Ripeyová, kterou známe. Je nějaká divná… Nová Ripleyová je kříženec Vetřelce a člověka, rychlá, silná a s kyselinu místo krve. A to se bude rozhodně hodit! Protože jak už dobře víme, Vetřelci jsou pořádně vyčůraní a brzy se to celé zvrtne…
Jon Snow
Ve Hře o trůny je smrt na denním pořádku. George R. R. Martin se nebál zaříznout kohokoliv. Chvílemi se zdá, že se konce příběhu nedočká snad nikdo. I když je fakt, že v takovém vylidněném Západozemí by konečně zavládl klid a mír a my se nemuseli rozčilovat, že to autoři seriálové adaptace ukončili tak, jak jsme viděli. Jen málokdo ale ve světě Sedmi království se dokázal vrátit mezi živé. Teda pokud vynecháme tu obrovskou armádu nemrtvých za Zdí… Jedním z nich je třeba Beric Dondarrion, který se díky Pánu světla vrátil hned několikrát.
Největší rozruch ale způsobil Jon Snow, kterého zapíchli jeho „bratři“ z Noční hlídky. Těm se pranic nelíbilo, že Jon nechal projít divoké za Zeď a rozhodli se ho zbavit. O to větší překvapení pak bylo, když Jona znovu k životu přivedla Melisandra. Jon tak měl jedinečnou možnost se opět sejít se svými vrahy, podívat se jim do očí a popravit je…
Kenny McCormick
Stejně jako George R. R. Martin, tak ani autoři kultovního seriálu South Park se nezastaví před ničím. Chce to asi dost odvahy, abyste do svého díla zařadili smrt malého chlapce. A kdyby jen jednou! „Zabili Kennyho! Vy parchanti!“, se stalo nesmrtelnou hláškou. Kreativní úmrtí Kennyho bavilo diváky s přestávkami skoro sedm sezón, až pak se jeho smrt stala trvalou.
Údajně za to mohou jeho rodiče (jak jinak). Připletli se údajně k nějakému setkání uctívačů Cthulhu a jeho matku nenapadlo nic lepšího, než vypít podivnou tekutinu, po které její syn získal nesmrtelnost. Ať už to bylo jakkoliv, získali jsme díky tomu řadu nezapomenutelných situací. Ano, smrt dítěte ještě nikdy nebyla tak vtipná… Jen si teda stále nejsem jistý, jestli je to dobře. :) Jedno je ale jisté. Pokud dojde na zpracování South Parku s živými herci, roli Kennyho nemůže dostat nikdo jiný, než sám Sean Bean.
Spock
Vědecký důstojník Spock, napůl člověk a napůl vulkánec, je jednou z nejslavnějších postav celého Star Treku. Díky jeho neúprosné logice, roztomilým ouškám a legendárnímu pozdravu, se zapsal do historie fantastiky. V druhém filmovém Star Treku s podtitulem Khanův hněv se ale stalo něco, co fanoušky pořádně namíchlo – Spock zemře. Loď Enterprise to opět pořádně schytala. Jedinou možností, jak ji zachránit, je vlézt do komory warpového pohonu a opravit ho. To se nakonec rozhodl udělat Spock, třebaže bylo jasné, že i jeho silná radiace zabije. Dočkali jsme se tak jedné z nejvíce emotivních scén Star Treku. Loučení Spocka a kapitána Kirka muselo rozplakat i toho největšího tvrďáka.
Jakmile se ale fanoušci vzpamatovali, začali brblat a nadávat. Scénáristé se tak pod tlakem rozhodli celou situaci napravit, zahrát si na boha a Spocka hned v dalším filmu vrátit mezi živé. Spock měl totiž v oblibě lidi kolem sebe omacávat a zkoušet na ně různé vulkánské hmaty a doteky. Jedním takto zneužitým se stal doktor McCoy. Jakoby Spock něco tušil. Využil tento dotyk k tomu, aby do doktorovi mysly přenesl svou duši. A protože měli tvůrci po ruce planetu, kde probíhala zrychlená evoluce, přišli na způsob, jak Spocka vrátit na můstek. Fanoušci byli spokojeni a mohlo se pokračovat dál. Tomu říkám pořádné štěstí!
Eso Rimmer
Nakonec jsem si nechal toho největšího frajera z celého vesmíru! Kapitán, zkušební pilot, miláček mužů i žen, expert na všechno, zkrátka naprostý opak jeho alternativního já, Arnolda Rimmera, technika druhé třídy na lodi Červený Trpaslík.
Eso Rimmer je ztělesněním hrdiny, který se opakovaně pouští do toho největšího nebezpečí, zabíjí draky a klátí princezny. Jednou se ale dostane k lodi, která je schopna cestovat mezi dimenzemi. Díky tomu se setká s prakticky nekonečným množstvím svých kopií. Žádná ale nebyla tak beznadějně ubohá jako ta z Červeného trpaslíka. Tento Arnold z Esa Rimmera nemá velkou radost. Představuje vše, čím by chtěl být a jen díky malinké chybě během důstojnických zkoušek to nemohl získat. „Podle všeho máme posledních 3000 pytlíků na zvracení, to nemůže stačit,“ prohlásí.
Eso Rimmer ale není jen božské stvoření s perfektními vlasy a sexappealem, který navyšuje hodnotu akcií firem vyrábějících kondomy. Je to archetyp, bez kterého by celá galaxie padla. Tak jeho smrt nemůže znamenat konec. Vždycky se vrátí zpět v podobě některé z alternativních verzí. I na našeho známého Arnolda Rimmera nakonec dojde a i přes jeho nechuť udělat cokoliv hrdinského, se pustí do zachraňování světa. Nachystejte uzenáče, na snídani jsem zpátky!
autor Karel Krajča