Jak číst knihy ze Zeměplochy?
Pokud jste se někdy otřeli o fantastiku, nutně jste museli narazit na Zeměplochu. Svět stvořený Terry Pratchettem má ohromné množství fanoušků a patří k tomu nejlepšímu, co lze v žánru fantasy číst. A ještě k tomu přidává pořádnou dávku chytrého, místy ukrutně černého humoru, filozofie, vědy, politiky a kdoví co ještě. Zeměplocha je pojem! Zeměplocha je úžasným místem, kde je možné prakticky cokoliv.
Protože se díky autorově předčasné smrti zastavila na počtu 41 románů, množství povídek a dalších materiálů, může se začínajícímu čtenáři zdát až strašidelně rozsáhlá a nepřehledná. Naštěstí to v praxi není taková hrůza. Třebaže je každý román v zásadě samostatným dílem, tak nám znalost ostatních dílů rozhodně neuškodí. Pojďme si v tom udělat pořádek.
Nejdříve však jedno osobní vyznání… Má láska ke čtení začala u Pána prstenů. Jednoho krásného letního odpoledne roku 1999 jsem navštívil legendární ostravské knihkupectví Geralt, kde mi pan Pilch doporučil nějakého Pratchetta. Že se mi to bude líbit, když mám rád fantasy. Trefil se a myslím, že mi tím dost změnil život. Se Zeměplochou jsem pak doslova vyrůstal, hltal každý román a když jsem zrovna žádný další neměl k dispozici, četl jsem ty předchozí stále dokola. Zeměplocha má dodnes čestné místo v mé přetékající knihovně a věřím, že takto je to v každé knihovně nekonečného knižního multivesmíru. Oook!
Není to bohužel pravidlem, ale v případě Zeměplochy musíme nutně zmínit i ohromující zásluhu pana překladatele, také již zesnulého, Jana Kantůrka. I on může za to, že se Zeměplocha u nás těší takové oblibě. Nedokážu si představit, jaká by byla bez něj, a jsem vděčný za to, že jsem to ani zjišťovat nemusel.
A teď už si v tom pojďme udělat ten slibovaný pořádek. Pokud to vůbec jde… Nebo si aspoň vyjmenujme všechny tematické celky.
Za vše může Mrakoplaš
Prvním románem cyklu je Barva kouzel. V ní se poprvé objevuje nešikovný mág Mrakoplaš, který se omylem připlete do cesty prvnímu zeměplošskému turistovi Dvojkvítkovi a jeho smrtonosnému Zavazadlu. Začíná tak bláznivá poznávací cesta Zeměplochou, během níž dojde na požár, draky, démony i k pádu přes okraj světa. Chudák Mrakoplaš se tak stává ústřední postavou série. Díky němu začal svět vzkvétat a čtenář se seznamuje se všemi kouzly a zvláštnostmi Zeměplochy, které se v pozdějších dílech lehce vytrácí a Zeměplocha se stále více blíží představě trapně obyčejných kulatých světů. Nicméně pokud chcete se Zeměplochou začít, Barva kouzel a celá Mrakoplašova série je k tomu naprosto ideální.
Můj osobní tip na nejlepší díl: Poslední kontinent - “australské” Mrakoplašovo dobrodružství patří zřejmě k nejvíce humorem nabitým románem celé Zeměplochy.
Knihy s Mrakoplašem: Barva kouzel, Lehké fantastično, Magický prazdroj, Erik, Zajímavé časy, Poslední kontinent, Poslední hrdina, Nevídaní akademikové
Městská hlídka
Ankh-Morpork, největší, nejšpinavější a nejnebezpečnější městský stát Zěměplochy. Město nekonečných možností… Pravda, většinou se jedná o možnost přijít o peníze a život (ne nutně v tomto pořadí). Jeho policejní složky bývaly tradičně k ničemu, což se pod velením Samuela Elánia začíná postupně měnit. Sérii s Městskou hlídkou lze s přivřením obou očí označit jako detektivní, ačkoliv nebyl by to Pratchett, aby k tomu nepřistupoval svérázným způsobem. Hlídka přináší vhled do kouzelného městského života a řadu úžasných postav.
Můj osobní tip na nejlepší díl: Muži ve zbrani - emocemi a napětím nabitá fantasy detektivka, na jejímž konci jsem opakovaně i slzu uronil.
Knihy s Hlídkou: Stráže, stráže!, Muži ve zbrani, Nohy z jílu, Hrrr na ně!, Pátý elefant, Noční hlídka, Buch!, Šňupec
Čarodějky z Lancre
Vždy jsou tři - panna, matka a stařena. V tomto případě pak nevrlá Bábi Zlopočasná, veselá Stařenka Oggová a Magráta Česneková, naivka věřící v okultní předměty, která se tak nějak omylem zamiluje do královského šaška. Díky čarodějkám objevíme neobyčejné životy obyčejných obyvatel Zeměplochy, kouzla psychologie a dojde na nějakou tu magii, vlkodlaky, upíry, základy sexuálního života královských rodin a další radosti života na venkově. Knihy s čarodějkami táhne hlavně úžasná Bábi Zlopočasná, která sice těžko bude vaším nejlepším přítelem, budete však rádi aspoň za to, že nestojí proti vám.
Můj osobní tip na nejlepší díl: Carpe Jugulum - křest královské dcerušky v Lancre se rychle zvrhne, když na scénu dorazí upíři. Za mě je to zřejmě nejlepší a nejpropracovanější díl celé Zeměplochy.
Knihy s čarodějkami: Čaroprávnost, Soudné sestry, Čarodějky na cestách, Dámy a pánové, Maškaráda, Carpe jugulum
Tonička Bolavá
Série s Toničkou má k čarodějkám příběhově nejblíže. Je často kladena mimo standardní cyklus a doporučována hlavně mladším čtenářům, zřejmě z marketingového důvodu. Nevím, Tonička má podle mě své pevné místo v celém zeměplošském kánonu. Devítiletá Tonička je zvláštní samostatné dítě, které svou inteligencí zastíní kdekoho v okolí (nutno říct, že v takovém zapadákově, jako je její rodná Křída, to zase až takový problém není). Seznámí se s národem Nac mac Fíglů, kteří jsou v podstatě 15 centimetrů velké víly, ale rozbili by vám hubu, kdybyste jim to řekli do očí! S jejich pomocí se nejprve vydá do boje s královnou elfů (ti nejsou v zeměplošské mytologii takoví klaďasové, jako jinde) a postupně vyrůstá v mocnou čarodějku.
Můj osobní tip na nejlepší díl: Pastýřská koruna - hořkosladký poslední díl Zeměplochy, který se do mé paměti hluboko vryl hlavně díky loučení s Bábi Zlopočasnou.
Knihy s Toničkou: Svobodnej národ, Klobouk s oblohou, Zimoděj, Obléknu si půlnoc, Pastýřská koruna
Na konci je vždycky Smrť, ANO
Na Zeměploše může být antropomorfní personifikaci kde kdo. Ale jednou z nejdůležitějších je samotný Smrť, kostřivec v černé kápi, kterého dříve nebo později pozná každý. Smrť se objevuje v každém zeměplošském románu (až na Šňupec a Svobodnej národ), ale ujal se i několika hlavních rolí. Vše začalo tím, že se rozhodl najít si učedníka (Mort), pak si vzal dovolenou (Sekáč), dal se na rockandroll (Těžké melodično), zachránil Vánoce (Otec prasátek) a měl plno starostí ohledně konce světa (Zloděj času). Ale vždy tam někde byl. On, jeho vnučka Zuzanka, sluha Albert a Krysí Smrť.
Můj osobní tip na nejlepší díl: Sekáč - melancholický příběh o tom, jak Smrť okusuje krutou krásu lidského života a mágové objevují smrtonosné nebezpečí nákupních center.
Knihy se Smrtěm: Mort, Sekáč, Těžké melodično, Otec prasátek, Zloděj času
Průmysl a Vlahoš von Rosret
Zeměplocha není ani zdaleka nějakým plytkým světem bez vývoje. Je to svět, ve kterém se dříve nebo později stane všechno. A tak se na ni objeví první film, žurnalistika, emancipace a ženská práva, pošta, banky i železnice. Mezi tím jistý podvodník a padělatel, známý jako Vlahoš von Rosret, dostane od ankh-morporského krutovládce jednoduchý příkaz - zemři, nebo zlepši svět. Vlahoš zvolí druhou variantu. Tato na sebe volně navazující série myšlenkově propojuje několik jinak víceméně samostatných románů a vrcholí právě trilogií s Vlahošem, díky jemuž je nakonec Zeměplocha méně placatá a stále více připomíná naši “realitu”.
Můj osobní tip na nejlepší díl: Zaslaná pošta - Vlahoš sice nemá úplně nejlepší povahu, ale má čisté srdce, což dokazuje i ve způsobu, kterým vzkřísí městskou poštu.
Knihy o průmyslové revoluci: Pohyblivé obrázky, Pravda, Podivný regiment, Zaslaná pošta, Nadělat prachy, Pod parou
Bohové a starobylé civilizace
Pod tímto názvem se skrývají jen dvě knihy - Pyramidy a Malí bohové, které jinak stojí jako samostatné romány a se zbytkem se pojí jen velmi volně. Společně přinášejí pohled na duchovní svět Zeměplochy. Osobně považuji za zajímavější Pyramidy, hlavně díky Tymrše - velbloudovi, který je jako na potvoru zároveň největší zeměplošský matematik.
Knihy o bozích: Pyramidy, Malí bohové
Věda na Zeměploše
Čtyři knihy v samostatné sérii Věda na Zeměploše sice prakticky spadají pod příběhy z Ank-Morporku o čarodějích, nejsou to ale romány jako takové. Část každé knihy je Pratchettův příběh mágů z Neviditelné University, který je průběžně prokládán populárně vědeckými texty matematika Iana Stewarta a biologa Jacka Cohena. V první knize se mágům podaří omylem stvořit podivný, nelogický kulatý svět, ve kterém neexistuje magie. Věděcká část se věnuje teorii vzniku vesmíru, sluneční soustavy a života. V Kouli pokračuje příběh světa-koule a vědci se zaměří na vývoj lidstva, vědomí a víry. V třetím díle s názvem Darwinovy hodinky přijde na řadu evoluce, červí díry nebo matematika. A konečně v posledním díle s názvem Soudný den se autoři zaměří na kvantovou terorii, teorii rozpínání vesmíru, temnou hmotu a budoucnost vesmíru. V příběhové části pak mágové svedou bitvu o přežití samotné Zeměplochy.
Věda na Zeměploše je unikátní mix klasické Zeměplochy, humoru a populárně naučného textu. Pokud se bojíte, že vědecký text bude plný nudných pouček, velice se pletete! Oba pánové si se stylem humoru a nadhledu s panem Pratchettem krásně padli do oka a rozhodně se nemusíte obávat nudné přednášky.
Věda na Zeměpoše: Věda na Zeměploše, Koule, Darwinovy hodinky, Soudný den
Jak teda číst Zeměplochu?
Já sice začal Barvou kouzel, ale další knihy jsem četl různě, podle toho, která byla zrovna dostupná a na kterou jsem zrovna narazil v knihkupectví. Tenkrát jsem ještě nemohl jen sedět na zadku a čekat, až mi další kousek přinese pošťák. Ničemu to nevadilo. Každý díl je samostatná kniha, která na předchozí události navazuje jen volně. Pokud ale máte rádi pořádek a systém, přikládáme přehledný “diagram”, ze kterého vyčtete, jak jdou knihy logicky po sobě.
Nebojte se Zeměplochu navštívit! Je to kouzelný svět, který tomu našemu svědomitě nastavuje zrcadlo. Terry Pratchett jej osídlil živoucím postavami, na které už nikdy nezapomenete. Ať už to jsou mocné čarodějky, chlupatí knihovníci, stárnoucí hrdinové, podezřelí prodavači masových koláčků nebo samotná Smrt. Jsou to knihy, u kterých se budete často smát nahlas a ještě se často dozvíte něco zajímavého. Terry Pratchett totiž nebyl žádný pitomec!
autor Karel Krajča