Zombie - naši po mozku toužící kamarádi
Nepřijetí těla zesnulého posvátnou půdou bylo vždy pro člověka jednou z největších hrozeb. Tato hrozba se promítá do mytologických představ civilizací již od počátku dějin. Například samotná Bible ve Zjevení sv. Jana popisuje jako jeden ze znaků Apokalypsy oživení dvou zabitých proroků. A Ježíš vlastně také vstal z mrtvých…
Specifickou pozornost pak nemrtvým věnuje kult voodoo, kde se vyvolání a ovládnutí mrtvol bere jako nejvyšší stupeň nekromancie. V evropské kultuře se však vyskytovali v bájích a pohádkách spíše upíři než tradiční oživlé mrtvoly alias zombie. Upíři jsou na rozdíl od oživlých mrtvol obdařeni vlastní vůlí, kterou zombie nemá a její přežití je dáno pouze primitivním animálním pudem. Alespoň takto oživlé mrtvoly ztvárnil zakladatel zombie tematiky, režisér George A. Romero. Budiž mu země lehká.
Právě Romero svými filmy položil základy zombie hororů, kde byla také stanovena jasná pravidla. Zombie se dají zabít pouze pomocí zničení jejich mozku, velmi citlivě reagují na zvuk, pohybují se pomalejší chůzi (toto pak negoval britský seriál Dead Set, který naopak proměnil nemrtvé ve velice rychlá a vzteklá monstra) a hlavní věc - kousnutí či škrábnutí od nemrtvého automaticky nakazí postiženého jedince, čímž se virus udržuje dále v oběhu.
Od dob Romerových zásadních filmů, Noc oživlých mrtvol a Úsvit mrtvých, z přelomu 70. a 80. let 20. století uplynulo více jak třicet let, během kterých se vyskytla spousta zombie filmů. Ty však nezískaly mainstreamovou pozornost.
Často byly tyto filmy nevalné kvality. Pár příkladů, které stojí za pozornost: série Rec, 28 dní/týdnů poté, Grindhouse: Planeta teror, Bunkr smrti, Braindead, Dellamorte Dellamore, série Resident Evil – ačkoliv herní předloze nesahá ani po kotníky, a další dle libosti… V roce 2010 se však dočkal seriálové podoby komiks Živí mrtví, a tím se téma zombie dostalo do širšího povědomí. A roztrhnul se pytel nejen s filmy a seriály. Nemrtváci byli rázem všude. Ve hrách, deskovkách, knihách i komiksech.
Baví vás zombíci? Vybrali jsme pro vás několik tipů:
Živí mrtví (komiks)
Robert Kirkman rozhodně nebyl první ani poslední, který zombíky přivedl na stránky komiksu. Ale povedlo se mu je dostat do mainstreamu. Právě na základě této série vznikl slavný stejnojmenný seriál. Přitom v komiksu vykrádá všechna klišé a nepřichází s ničím novým. Jeho svět je krutý, na každém kroku čeká smrt, která není vůbec líná a přijde si pro vás kamkoliv. Paradoxně však chodící mrtvoly nejsou tím nejhorším, co vás v Živých mrtvých může potkat. Komiksoví Živí mrtví jsou dnes nesmrtelnou klasikou, která si navíc oproti seriálu udržela kvalitu až do posledního dílu.
Světová válka Z (kniha)
Narazit na zombíka v knize až takový problém není. Tento román Maxe Brookse ale jednoznačně patří k tomu nejlepšímu, co se v tomto žánru urodilo. Kniha je sérií rozhovorů s lidmi z celého světa. Ze světa, kde se něco opravdu škaredě pokazilo. Každý střípek tvoří úžasně reálnou mozaiku toho, co by se mohlo stát. Světová válka Z je navíc specifická i v tom, že v něm lidstvo nakonec vyhraje. Třebaže za obrovskou cenu. Stejnojmenná filmová adaptace téma zpracovává velice volně a kvalitám knihy se přibližuje jen minimálně.
Apokalypsa Z (kniha)
Španěl Manel Loureiro napsal trilogii, která sice postupně také spadla do zavedených klišé, kdy svět je sice v háji, ale největší hrozbou jsou magoři honící si své ego, ale už kvůli naprosto dokonalému a uvěřitelnému začátku katastrofy si vaši pozornost zaslouží. Pokud vás neustále rozčiluje, jaké nesmysly dělají lidé tváří v tvář zombíkům, hlavní hrdina Apokalypsy Z předvede, že i v postapokalyptickém světě mají úspěch lidé s logickým myšlením.
Zombicide (desková hra)
Téma se samozřejmě nevyhnulo ani deskovým hrám. Pokud máte možnost, sežeňte si dnes hůře dostupnou, ale naprosto úžasnou Zimu mrtvých. Pokud tu možnost nemáte, i populární Zombicide nabídne velkou dávku zábavy. V této přístupné kooperativní hře na vás budou útočit hordy různých nemrtváků a váš úkol je na první pohled jednoduchý - přežít. Nečekejte žádnou velkou strategii a hloubku, ale i tak je to pořádná zábava.
Zombie mají za sebou bouřlivý vývoj. Od původních romerovských pomalých šoupáků se dostaly k super rychlým potvorám z 28 dní poté nebo Světové války Z. Mají dnes různé tvary a schopnosti. Někdy nákazu způsobuje vzteklina, prokletí, božský trest. Často v tom má prsty nekalý výzkum. Ostatně fanoušci série Resident Evil a korporace Umbrella ví své. Mezi nejoriginálnější nápady se rozhodně řadí herní série The Last of Us, která se navíc velice brzy dočká seriálové podoby z produkce HBO. Lidstvo v ní kosí parazitická houba, která lidi mění na krvelačné příšery.
Doba, kdy fanoušek popkultury zakopával o nemrtváky, kamkoliv se vydal, je zřejmě za námi. Zombíci však stihli nevratně zakořenit a bez nich si už prakticky žádné pořádné postapo představit neumíme. V okamžiku, kdy nemrtvá pěst protrhne na znamení odporu proti exitu nad ni navršenou zeminu, je už stejně všechno jedno. My fanoušci budeme mít vždycky velkou výhodu - jsme připraveni a nic už nás nepřekvapí. Takže až se na vás bude jednou sápat nedávno zesnulá babička, nezapomeňte na základní pravidlo, miřte na hlavu…
autor: Ondřej Kovář